Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանն իր ուղերձում, որն ընթերցվել է Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) Բարձրագույն խորհրդի նիստում, հայտարարել է, որ Իրանն առաջարկում է ստեղծել անկախ ֆինանսական մեխանիզմ պատժամիջոցներին հակազդելու համար, հաղորդել է Mehr-ը։
Փեզեշքիանի խոսքով՝ Իրանի մասնակցությունը խոշոր տարածաշրջանային միավորումներին վկայում է Թեհրանի՝ զարգացմանն ուղղված լուրջ կամքի մասին։
«Եվրասիական միությունը առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում Իրանի տնտեսական դիվանագիտության մեջ։ Եվրասիայի հետ ազատ առևտրի համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելուց հետո մեկ տարվա ընթացքում ստեղծվել են եզակի հնարավորություններ։
Չնայած վերջին տարվա ընթացքում «պարտադրված երկու պատերազմներին»՝ Իրանը պահպանել է ակտիվ մասնակցությունը Եվրասիական միության աշխատանքներին։
Մշակութային և աշխարհագրական ընդհանրությունները հեշտացնում են տարածաշրջանի ժողովուրդների զարգացման ուղին»,- իրանական գործակալությունը մեջբերել է երկրի նախագահի հայտարարությունները։

Президент Ирана Масуд Пезешкиан в своем послании, зачитанном на заседании Высшего совета Евразийского экономического союза (ЕАЭС), заявил, что Иран предлагает создать независимый финансовый механизм для противодействия санкциям, передает Mehr.
По словам Пезешкиана, участие Ирана в крупных региональных объединениях свидетельствует о серьёзной воле Тегерана к развитию.
«Евразийский союз занимает особое место в экономической дипломатии Ирана. После года действия соглашения о свободной торговле с Евразией были созданы уникальные возможности.
Несмотря на две «навязанные войны» в течение последнего года, Иран сохранил активное участие в работе Евразийского союза.
Культурные и географические общности облегчают путь к развитию народов региона», - цитирует иранское агентство заявления президента страны.