Ռուսաստանի կառավարությունը հուլիսի 1-ից ժամանակավորապես դադարեցնում է Ֆինլանդիայի, Էստոնիայի և Լատվիայի հետ սահմանին գտնվող երկաթուղային անցակետերով երթևեկությունը։ Համապատասխան կարգադրությունը հրապարակվել է իրավական ակտերի պորտալում։ Որոշման պատճառների մասին չի հաղորդվում, սահմանափակումների ժամկետները նույնպես չեն նշվում։
«2026 թվականի հուլիսի 1-ից ժամանակավորապես դադարեցնել անձանց, տրանսպորտային միջոցների, ապրանքների և բեռների տեղաշարժը Ռուսաստանի Դաշնության պետական սահմանի առանձին հատվածներում գտնվող՝ հավելվածով սահմանված ցանկի համաձայն, Ռուսաստանի Դաշնության պետական սահմանով անցնող երկաթուղային անցակետերով», — ասվում է փաստաթղթի տեքստում։
Ռուս-ֆիննական սահմանի հատվածում փակվում են հետևյալ անցակետերը՝ Վիբորգ (Լենինգրադի մարզ), Վյարտսիլյա և Լյուտյա (Կարելիա), Սանկտ Պետերբուրգ-Ֆինլանդսկի, Սվետոգորսկ (Լենինգրադի մարզ)։ Էստոնական ուղղությամբ՝ Պեչորի-Պսկովսկիե (Պսկովի մարզ)։ Լատվիական ուղղությամբ՝ Պիտալովո (Պսկովի մարզ)։
Ռուսաստանի ԱԳՆ-ին հանձնարարվել է որոշման մասին ծանուցումներ ուղարկել Ֆինլանդիայի, Էստոնիայի և Լատվիայի իշխանություններին։

The Russian government has temporarily suspended traffic at railway crossings on the borders with Finland, Estonia, and Latvia, starting from Wednesday.
The respective order was posted on the portal of legal acts of Russia.
The reasons for this decision are not reported, and the terms of these restrictions are also not specified.
“From July 1, 2026, the movement of persons, vehicles, goods, and cargo at railway crossings on the state border of the Russian Federation located in separate sections of the state border of the Russian Federation, in accordance with the list specified in the appendix, is temporarily suspended,” the document says.
Also, the Russian foreign ministry has been instructed to send notifications about this decision to the authorities of Finland, Estonia, and Latvia.