Պենտագոնը թաքցրել է անցյալ շաբաթ Հորդանանում իրանական հարվածների հետևանքով ԱՄՆ ԶՈւ տասնյակ զինծառայողների վիրավորվելու փաստը։ Այս մասին, հղում անելով աղբյուրներին, գրում է The New York Times (NYT) պարբերականը։
Պարբերականի տվյալներով՝ Իրանի զինված ուժերն անցյալ շաբաթ չորս անգամ հարվածներ են հասցրել Հորդանանում գտնվող ամերիկյան օբյեկտներին։ ԱՄՆ զինված ուժերի Կենտրոնական հրամանատարությունը պաշտոնապես հայտնել էր, որ հուլիսի 17-ին հարվածների չորրորդ ալիքի ընթացքում զոհվել է երկու ամերիկացի զինծառայող, մեկը համարվում է անհետ կորած, չորսը հոսպիտալացվել են, ևս մի քանիսը ստացել են թեթև վնասվածքներ։
Այնուամենայնիվ, անցյալ շաբաթ հարվածների նախորդ երեք ալիքների ընթացքում վիրավորվել են ԱՄՆ ԶՈւ տասնյակ զինծառայողներ, ինչի մասին Պենտագոնի կառույցները չեն հայտնել։ Բացի այդ, այդ հարձակումների ընթացքում վնասվել են նաև ամերիկյան մի քանի ռազմական ուղղաթիռներ։ Ինչպես NYT-ին հայտնել է Պենտագոնի ներկայացուցիչը, հրամանատարությունը պարտավոր չէ բացահայտել վիրավորների մասին տեղեկատվությունը, եթե նրանց վնասվածքները թեթև են և թույլ են տալիս արագ վերադառնալ ծառայողական պարտականությունների կատարմանը։ Նա նաև հավելել է, որ նման տեղեկատվության բացահայտումը կօգներ Իրանի ԶՈւ-ին ավելի լավ գնահատել իրենց հարվածների արդյունավետությունը և ճշգրտել հաջորդ հարձակումները։

Пентагон скрыл информацию о десятках военнослужащих ВС США, раненных на прошлой неделе в результате иранских ударов по Иордании. Об этом со ссылкой на источники сообщила газета The New York Times (NYT).
По данным издания, иранские ВС на прошлой неделе четырежды наносили удары по американским объектам в Иордании. Центральное командование ВС США официально сообщало, что в ходе четвертой волны ударов 17 июля погибли двое американских военнослужащих, один числится пропавшим без вести, четверо были госпитализированы, еще несколько получило легкие травмы.
Тем не менее в ходе предыдущих трех волн ударов на прошлой неделе ранения получили десятки военнослужащих ВС США, о чем структуры Пентагона не сообщали. Кроме того, в ходе тех атак повреждения также получило несколько американские военных вертолетов. Как заявил NYT представитель Пентагона, командование не обязано раскрывать информацию о раненных, если их травмы являются легкими и позволяют быстро вернуться к исполнению обязанностей. Он также добавил, что раскрытие подобной информации помогло бы ВС Ирана лучше оценивать результативность своих ударов и корректировать следующие атаки.