«Թուրքիան վերածվել է մի երկրի, որն աջակցում է հայերին՝ Կովկասում, հույներին՝ Կիպրոսում, իրաքյան քրդերին՝ Իրաքում: Միեւնույն ժամանակ նա բավական սառն է իրաքյան թուրքմենների նկատմամբ, իսկ ադրբեջանցի եղբայրներին ընդհանրապես արհամարհում է»,- թուրքական ծայրահեղ ազգայնական «Ազգայնական շարժում» կուսակցության նախագահի խոսքերն է մեջբերում Hürriyet Daily News-ը:
Պարբերականը նշում է, որ Անկարայում կազմակերպված հանրահավաքի ժամանակ Բահչելին ասել է, թե «Թուրքիան գտնվում է պառակտման նախաշեմին, իսկ երկրի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը պետք է հրաժարվի կործանարար նախագծերից, որոնք Թուրքիան վտանգում են»:
Համաձայն Hürriyet Daily News-ի, Բահչելին հիշել է Թուրքական Հանրապետության հիմնադիր Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքին, եւ դիմելով Էրդողանին՝ նշել է. «Որպես երկրի վարչապետ՝ դուք պատասխանատվություն եք կրում անվտանգության համար: Դուք պատասխանատու չեք ձեռքերն արյունով աղտոտած ահաբեկիչների համար, սակայն պատասխանատու եք մեր ժողովրդի անմեղ զոհերի համար: Դուք պղծել եք մեր ազգային արժեքները վերջին 7 տարիների ընթացքում: Դուք ահաբեկիչներին հրավիրել եք բանակցությունների սեղանի շուրջ եւ սկսել եք համագործակցել Օջալանի հետ: Հրաժարվեք այդ ապակառուցողական նախաձեռնություններից…»:

“Turkey became a country that followed Greeks in Cyprus, Barzani [Iraqi Kurdish leader Massoud] in Iraq, and Armenians in the Caucasus. It gave Iraqi Turkmens a cold shoulder and made Azerbaijani brothers upset. It also forgot our brothers in the Balkans,” Hurriyet Daily quotes the chairman of Nationalist Movement Party (MHP) Devlet Bahceli.
The source informs that at the Ankara meeting organized by MHP, Bahceli reckoning Turkey is at risk of division. “Our country is now facing much bigger and more important threats and risks,” he stated.
The MHP leader directly addressed Turkish Premier Recep Tayyip Erdogan, saying, “As a prime minister, you are responsible for the safety of the country. You don't have the responsibility for those bloody-handed terrorists but for innocent victims among our people. Give up the destruction of this so-called initiative. You have damaged our national values too much over the last seven years. You encouraged those betrayers by asserting their ‘being from Turkey and Turkish.’ You've invited the [terrorists] to negotiate at the table and cooperated with Ymraly [the island where terrorist leader Abdullah Ocalan is imprisoned].”