«Թուրքիան վերածվել է մի երկրի, որն աջակցում է հայերին՝ Կովկասում, հույներին՝ Կիպրոսում, իրաքյան քրդերին՝ Իրաքում: Միեւնույն ժամանակ նա բավական սառն է իրաքյան թուրքմենների նկատմամբ, իսկ ադրբեջանցի եղբայրներին ընդհանրապես արհամարհում է»,- թուրքական ծայրահեղ ազգայնական «Ազգայնական շարժում» կուսակցության նախագահի խոսքերն է մեջբերում Hürriyet Daily News-ը:
Պարբերականը նշում է, որ Անկարայում կազմակերպված հանրահավաքի ժամանակ Բահչելին ասել է, թե «Թուրքիան գտնվում է պառակտման նախաշեմին, իսկ երկրի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը պետք է հրաժարվի կործանարար նախագծերից, որոնք Թուրքիան վտանգում են»:
Համաձայն Hürriyet Daily News-ի, Բահչելին հիշել է Թուրքական Հանրապետության հիմնադիր Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքին, եւ դիմելով Էրդողանին՝ նշել է. «Որպես երկրի վարչապետ՝ դուք պատասխանատվություն եք կրում անվտանգության համար: Դուք պատասխանատու չեք ձեռքերն արյունով աղտոտած ահաբեկիչների համար, սակայն պատասխանատու եք մեր ժողովրդի անմեղ զոհերի համար: Դուք պղծել եք մեր ազգային արժեքները վերջին 7 տարիների ընթացքում: Դուք ահաբեկիչներին հրավիրել եք բանակցությունների սեղանի շուրջ եւ սկսել եք համագործակցել Օջալանի հետ: Հրաժարվեք այդ ապակառուցողական նախաձեռնություններից…»:

Турция превратилась в страну, которая потакает армянам на Кавказе, грекам на Кипре, иракским курдам в Ираке. Между тем она весьма холодна по отношению к иракским туркменам, а азербайджанских братьев вогнала во фрустрацию, цитирует слова председателя ультранационалистической Партии националистического действия (ПНД) Девлета Бахчели Hürriyet Daily News.
Издание, сообщает, что во время митинга в Анкаре, организованного ПНД, Бахчели говорил о том, что «Турция находится на грани раскола, а премьер-министр страны Реджеп Тайип Эрдоган должен отказаться от губительных проектов, из-за чего Турция подвергается большим рискам».
Согласно Hürriyet Daily News, Бахчели вспомнил основателя Турецкой Республики Мустафу Кемаля Ататюрка и, обращаясь непосредственно к Эрдогану сказал: «Как премьер-министр страны вы несете ответственность за ее безопасность. Вы не ответственны за террористов, испачкавших свои руки кровью, однако вы ответственны за невинные жертвы среди нашего народа. Вы осквернили наши национальные ценности за последние 7 лет. Вы пригласили террористов за стол переговоров и стали сотрудничать с Оджаланом. Откажитесь от деструктивных и так называемых инициатив…»