Սեպտեմբերի 2-ի գիշերը Մոսկվայի երեք խոշորագույն օդանավակայաններում՝ Շերեմետևոյում, Դոմոդեդովոյում և Վնուկովոյում, վերջին վեց շաբաթվա ընթացքում գրանցվել է չվացուցակի ամենամասշտաբային խափանումներից մեկը՝ անօդաչու թռչող սարքերի հարձակման և Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու՝ մայրաքաղաքի վերևի օդային տարածքը փակելու սպառնալիքի ֆոնին։ ՀՕՊ-ի հերթապահ ուժերը խոցել են 12 ուկրաինական անօդաչու թռչող սարք, որոնք շարժվում էին Մոսկվայի ուղղությամբ, հետևում է քաղաքապետ Սերգեյ Սոբյանինի հաղորդագրություններից։ Դրանց պատճառով սահմանափակումներ էին մտցվել մոսկովյան օդանավակայանների աշխատանքի համար։ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ սեպտեմբերի 2-ի գիշերը երկրի 11 շրջանների վերևում ոչնչացվել է 130 ուկրաինական անօդաչու թռչող սարք։
«Осторожно, Москва»-ի հաշվարկներով՝ չվացուցակի փոփոխությունները ազդել են 77 չվերթի վրա՝ 40-ը Շերեմետևոյում, 20-ը Դոմոդեդովոյում և 17-ը Վնուկովոյում։ Դոմոդեդովոյում Անթալիայից ժամանող չվերթը տեղափոխվել է հաջորդ օր, ուշացումը կազմել է ավելի քան ինը ժամ։ Շերեմետևոյում դեպի Սոչի չվերթը հետաձգվել է գրեթե վեց ժամով։ Վնուկովոյում վեց ժամով հետաձգվել են դեպի Սոչի և Շարմ էլ-Շեյխ չվերթները։
Բացի այդ, գիշերվա և առավոտվա ընթացքում, դատելով ցուցատախտակից, չեղարկվել են նաև առնվազն երկու Turkish Airlines ավիաընկերության չվերթ դեպի Ստամբուլ, մեկ Nesma Airlines ավիաընկերության չվերթ դեպի Շարմ էլ-Շեյխ և մեկ «Շիրակ Ավիա» ավիաընկերության չվերթ դեպի Երևան։ Միևնույն ժամանակ, օրվա հետագա չվացուցակում Turkish Airlines-ի չվերթները առայժմ նշված են առանց փոփոխությունների։
Սեպտեմբերի 2-ի գիշերը Վնուկովո օդանավակայանում անվտանգության նկատառումներից ելնելով ժամանակավոր սահմանափակումներ էին մտցվել։ Մոսկվայի ժամանակով առավոտյան մոտ վեցին Ռոսավիացիան հայտնել է սահմանափակումների վերացման մասին։
Նախօրեին Վլադիմիր Զելենսկին ավիաընկերություններին զգուշացրել էր, որ ռուսական երկինքը «դառնում է անապահով», քանի որ «Ռուսաստանի երկնքում անօդաչու սարքերը կհայտնվեն այնպես, որ դրա հետ ստիպված կլինեն հաշվի նստել»։ «Գործընկերներին զգուշացնում ենք՝ Ռուսաստանի երկնքում անվտանգ պահերն ավարտվել են»,— ասել էր նա երեկոյան ուղերձում։
Պուտինը, որը օգոստոսի 2-ի գիշերը Բիշքեկում ՇՀԿ գագաթնաժողովի արդյունքներով հանդես էր եկել լրագրողների առջև, Զելենսկու խոսքերը անվանել է «պետական ահաբեկչության հայտ»։ Բացի այդ, նա նաև մեկնաբանել է Գերմանիայի՝ Ռուսաստանում իր գլխավոր հյուպատոսարանը փակելու որոշումը և ընտրություններից հետո նոր մոբիլիզացիայի մասին լուրերը։

В ночь на 2 сентября в трех крупнейших аэропортах Москвы — Шереметьево, Домодедово и Внуково — произошел один из самых масштабных сбоев в расписании за последние шесть недель на фоне налета беспилотников и угрозы президента Украины Владимира Зеленского закрыть воздушное пространство над столицей. Дежурные силы ПВО сбили 12 украинских беспилотников, летевших в направлении Москвы, следует из сообщений мэра Сергея Собянина. Из-за них вводились ограничения на работу московских аэропортов. По данным Минобороны России, в ночь на 2 сентября над 11 регионами страны были уничтожены 130 украинских беспилотников.
По подсчетам «Осторожно, Москва», изменения в расписании затронули 77 рейсов: 40 в Шереметьево, 20 в Домодедово и 17 во Внуково. В Домодедово рейс из Антальи перенесли на следующий день — задержка составила более девяти часов. В Шереметьево рейс в Сочи задержали почти на шесть часов. Во Внуково на шесть часов задержаны рейсы в Сочи и Шарм-эль-Шейх.
Кроме того, в течение ночи и утра, судя по табло, также были отменены как минимум два рейса авиакомпании Turkish Airlines в Стамбул, один рейс авиакомпании Nesma Airlines в Шарм-эль-Шейх и один рейс авиакомпании «Ширак Авиа» в Ереван. При этом в дальнейшем расписании на день рейсы Turkish Airlines пока указаны без изменений.
В ночь на 2 сентября в аэропорту Внуково вводили временные ограничения из соображений безопасности. Около шести утра по московскому времени Росавиация сообщила о снятии ограничений.
Накануне Владимир Зеленский предупредил авиакомпании, что российское небо «становится небезопасным», поскольку «дроны в небе России будут появляться так, что с этим придется считаться». «Предупреждаем партнеров: в небе России безопасные моменты закончились», — сказал он в вечернем обращении.
Путин, который в ночь на 2 августа вышел к журналистам по итогам саммита ШОС в Бишкеке, назвал слова Зеленского «заявкой на государственный терроризм». Кроме этого, он также прокомментировал решение Германии закрыть генконсульство России и слухи о новой мобилизации после выборов.