«20-րդ դարը ցեղասպանությունների դար է եղել»,- Խրիմյան Հայրիկի անվան արգենտինահայ քոլեջում այսպիսի խոսքերով է սկսել իր ելույթը հայտնի գրող, հրապարակախոս, սցենարիստ եւ պատմաբան Օսվալդո Բայերը։ Այդ մասին հայտնում է արգենտինահայերի Diario Armenia թերթը։
Օ. Բայերը քոլեջում սովորողներին է ներկայացրել իր՝ այդ թեմայի շուրջ ատենախոսությունը՝ այս կերպ իր ավանդը ներդնելով 2009թ. քոլեջում գործող նախագծում։ Նախագիծը նվիրված է 20-րդ դարի ցեղասպանությունների պատճառ դարձած պատմական իրադարձությունների ուսումնասիրությանը։ Նրանում կենտրոնական տեղ է զբաղեցնում 1915թ. Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը։
Բայերը իր ելույթն սկսել է հատկապես Օսմանյան Թուրքիայում տեղի ունեցած դեպքերից։
«Քանի դեռ այդ իրադարձությունները ցեղասպանություն չեն որակվել, արդարության մասին անհնար է խոսել։ Ոմանք փորձում են կեղծել զոհերի թիվը՝ կրճատելով այն։ Բայց մի՞թե մարդկային կյանքի արժեքը չափվում է թվերով։ Արգենտինայում եւս կան մարդիկ, ովքեր փորձում են կրճատել զոհերի թիվը, սակայն դրանից ցեղասպանությունը չի դադարում ցեղասպանություն մնալ»։
Դրանից հետո Բայերը խոսել է հրեական Հոլոքոստի մասին։
Նա հիշատակել է նաեւ Արգենտինայի նախկին նախագահ Խուլիո Արխենտինո Ռոկայի մասին, ով հայտնի է 1878-79թթ. Պատագոնիայի հնդկացիների դեմ իրականցված գործողություններով, որոնց ժամանակ սպանվել է 1250 աբորիգեն, եւս 3000-ն էլ գերի է վերցվել։

«XX век был веком геноцидов», — такими словами начал свое выступление известный писатель, публицист, сценарист и историк Освальдо Байер в аргентинском колледже имени Хримяна Айрика. Об этом сообщает газета Армянской Диаспоры в Аргентине Diario Armenia.
О. Байер представлял учащимся колледжа свою диссертацию, посвященную этой тематике и внес, таким образом, свой вклад в проект, который разрабатывается в колледже с начала 2009 года. Проект посвящен изучению и исследованию исторических событий, явившихся причиной геноцидов в XX столетии. Центральное место в нем занимает Геноцид армян, совершенный правительством Османской Турции в 1915 году.
Байер начал свою речь именно с событий в Османской Турции.
«До тех пор, пока эти события не будут признаны геноцидом, о справедливости говорить не приходится. Некоторые пытаются сфальсифицировать число жертв, значительно сократить их. Но разве ценность человеческой жизни измеряется в цифрах? И разве от этого меньше ответственности несут те, кто совершил преступление против человечества? И даже здесь, в Аргентине, есть некоторые, которые пытаются уменьшить число жертв. Однако сей факт от этого не перестает быть геноцидом».
После этого Байер обратился к еврейскому Холокосту, автором которого являлись немецкие национал-социалисты в период с 1938 по 1945 гг.
Был упомянут и бывший президент Аргентины Хулио Архентино Рока, известный своей карательной операцией против индейцев Патагонии в 1878-79 гг. Во время этой военной кампании было убито около 1250 аборигенов и еще 3.000 коренных жителей были взяты в плен.