Հայաստանի ոստիկանության ղեկավարությունն անբավարար ուշադրություն է դարձնում վետերան ոստիկանների խնդիրներին: Այդ մասին, այսօր` հունիսի 4-ին, մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Միջազգային ոստիկանական ասոցիացիայի հայաստանյան մասնաճյուղի նախագահ, աստիկանության գնդապետ Գրիշա Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, եթե ոստիկանության նախկին ղեկասվարությունն ակտիվորեն համագործակցում էր ՄՈԱ-ի հայաստանյան մասնաճյուղի հետ, ներկայիս ղեկավարությունը նման ձգտում չի ցուցաբերում: «Մինչդեռ նրանք պետք է հիշեն, որ մի օր էլ իրենք են վետերան դառնալու»,- ասել է Սարգսյանը: ՀԿ ղեկավարը գնահատական չի տվել ոստիկանության գործունեությանը, նշելով, որ գնահատականը պետք է տան քաղաքացիները, իսկ իր կարծիքը չի ցանկանում հայտնել:
Նա հիշեցրել է, որ առայսօր երկրում չի ընդունվել վետերան-ոստիկանների մասին օրենքը: Համապատասխան օրինագիծն Ազգային ժողով է ուղարկվել 2008թ.: Այժմ իրենք պնդում են, որ օրինագիծը հանվի արխիվից եւ քննարկվի: Գրիշա Սարգսյանը հատուկ ընդգծել է դրա անհրաժեշտությունը` հաշվի առնելով միլիցիոներների ավանդը Արցախյան ազատամարտի տարիներին: Իսկ այժմ, երբ վետերան ոստիկանները դիմում են պաշտպանության նախարարությանը, նրանց դիմումները հասցեագրում են ոստիկանություն:
Գրիշա Սարգսյանն առաջարկել է բյուջեից 1-2 միլիարդ դրամ հատկացնել վետերան ոստիկանների խնդիրների լուծման համար:
Հայաստանում մոտ 10 հազար 800 վետերան կա, որից 300-ը Միջազգային ոստիկանական ասոցիացիայի հայաստանյան մասնաճյուղի անդամ է:

Руководство Полиции Армении уделяет недостаточное внимание проблемам полицейских-ветеранов. Об этом заявил глава армянского филиала Международной полицейской ассоциации Гриша Саркисян на пресс-конференции 4 июня.
По его словам, если предыдущее руководство Полиции активно сотрудничало с армянским филиалом МПА, то нынешнее пока не выказывает подобного стремления. «А ведь им надо бы помнить, что когда-то и сами станут ветеранами», - заметил Саркисян. Оценку деятельности Полиции представитель общественной организации давать не стал, заметив, что таковую должны дать граждане, свое же личное мнение Саркисян предпочел оставить при себе.
Он напомнил, что до сих пор в стране не принят закон о ветеранах-полицейских. Соответствующий законопроект был подготовлен и направлен в парламент в 2008 году, однако до сих пор «лежит в долгом ящике». Теперь же общественная организация будет настаивать на том, чтобы законопроект был извлечен из архива и рассмотрен. Гриша Саркисян особо подчеркнул необходимость этого, учитывая заслуги милиционеров в годы Арцахской освободительной войны. Однако теперь, когда ветераны-полицейские обращаются по каким-то вопросам в Минобороны, их тут же переадресовывают в Полицию. В связи с этим, Саркисян предложил выделять из бюджета страны 1-2 млрд драмов на решение проблем ветеранов-полицейских.