Սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյան կուսակցության Կենտրոնական վարչությունը դեկտեմբերի 18-ին հայտարարել է , որ դեկտեմբերի 16-ին Ծաղկաձորում կայացած համագումարը օրինական է եւ արտահայտում է «Հայաստանի ընկերների բացարձակ մեծամասնության կամքը»:
«Հետեւաբար, կհաստատենք Համագումարի ընթացքում ընդունված որոշումները եւ նորընտիր վարչության կազմը: Այս առթիվ կշնորհավորենք վարչության անդամներին եւ բոլորիդ կմաղթենք հաջողություն»,-ասված է հայտարարության մեջ, որ ստորագրել են ատենապետ Սեդրակ Աճեմյանն ու ատենադպիր Գրիգոր Խոտանյանը:
Հիշեցնենք, որ Ծաղկաձորում տեղի էր ունեցել ՍԴՀԿ մի քանի տասնյակ ներկայացուցիչների համագումար, որոնք որոշում էին կայացրել կուսակցությունից հեռացնել Լյուդմիլա Սարգսյանին եւ Գուրգեն Եղիազարյանին:
Հայտարարություն է տարածել նաեւ ՍԴՀԿ հայաստանյան թեւը՝ Լյուդմիլա Սարգսյանի գլխավորությամբ, հայտնելով, որ տեղի է ունեցել ՍԴՀԿ ընդլայնված վարչության նիստ , որի ընթացքում վարչության որոշմամբ կուսակցությունից հեռացվել են` Գեւորգ Պերկուպերկյանը, Արսեն Կուպելյանը եւ Նարեկ Գալստյանը, իսկ Վահան Շիրխանյանը հեռացվել է՝ կուսակցության ներսում խժդժություններ հրահրելու եւ ՍԴՀԿ պառակտմանն ուղղված գործողություններ կատարելու համար":

Всегнчакское правление Социал-демократической партии Гнчакян 18 декабря объявило о том, что «состоявшийся 16 декабря в Цахкадзоре съезд является законным и выражает волю абсолютного большинства товарищей из Армении».
«Следовательно, подтверждаем принятые на съезде решения и новоизбранный состав правления. По этому поводу поздравляем членов правления и всем желаем успехов», — говорится в заявлении, которое подписал председатель Всегнчакского правления Седрак Аджемян.
Напомним, что в Цахкадзоре состоялся съезд с участием нескольких десятков представителей СДПГ, которые приняли решение об исключении из рядов партии руководителя ее организации в Армении Людмилы Саркисян.
Армянское крыло СДПГ во главе с Людмилой Саркисян также распространило заявление, сообщив, что состоялось расширенное заседание правления СДПГ, на котором по решению из рядов партии исключены Геворк Перкуперкян, Арсен Купелян и Нарек Галстян, а Ваан Ширханян исключен за пособничество распрям внутри партии и действия, направленные на раскол СДПГ.