Իտալիայի Հանրապետության նախարարների խորհրդի նախագահության Հանրային ծառայության դեպարտամենտի եւ Հայաստանի Հանրապետության Քաղաքացիական ծառայության խորհրդի միջեւ դեկտեմբերի 18-ին ստորագրվել է Փոխըմբռնման հուշագիր՝ ուղղված երկու երկրների հանրային կառավարման ծառայությունների միջեւ համագործությանը եւ ոլորտում բարեփոխումների, ակադեմիական վերապատրաստման, կենտրոնական կառավարման համար ավագ քաղաքացիական ծառայողների համալրման, ինչպես նաեւ տեղական հանրային ծառայության համար կադրերի վերապատրաստման ծրագրերի իրականացմանը:
Հայաստանի Քաղծառայության խորհրդից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հուշագիրը Հայաստանի անունից ստորագրել է Քաղծառայության խորհրդի նախագահ Մանվել Բադալյանը, իսկ իտալական կողմից` Նախարարների խորհրդի Հանրային ծառայության դեպարտամենտի տնօրեն Անտոնիո Նադդեոն: Ստորագրմանը հաջորդած բանակցությունների ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել 2010 թ. Իտալիայի Հանրային ծառայության դեպարտամենտի ղեկավարի Հայաստան այցելության վերաբերյալ:

Dec. 18, 2009 Italian Public Administration Ministry and RA Civil Service Council signed a mutual understanding memorandum on the cooperation of the two states’ public administration, as well as reforms, academic retraining, recruitment of public officers for central administration and implementation of the personnel retraining programs.
Chairman of the RA Civil Service Council Manvel Badalyan and Head of the Public Administration of the Italian Ministry for Public Administration and Reforms Antonio Nadeo signed the memorandum, RA Civil Service Council informs NEWS.am. The accord on visit of the Italian Public administration official to Armenia in 2010 was reached.