2009թ. Հայաստանում արտադրվել է 5 մլրդ 680 մլն կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա, ինչը 7 տոկոսով քիչ է, քան 2008թ.: Այդ մասին դեկտեմբերի 22-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը:
Էլեկտրաէներգիայի արտադրության անկումը նախարարը պայմանավորեց փաստով, որ ճգնաժամի պատճառով շատ ձեռնարկությունների դադարեցրել են աշխատանքը: «Բայց երբ արտադրությունը վերականգնվեց, ամեն ինչ իր տեղն ընկավ»,- նշեց նախարարը:
Մովսիսյանը հատուկ գոհունակությամբ շեշտեց հիդրոէներգետիկայի արտադրության ծավալները, որ 2009թ. հասել են 2 մլրդ կՎտ/ժ-ի: Միայն փոքր ՀԷԿ-երի արտադրած էլեկտրաէներգիայի ծավալները 2008թ. 229 մլն-ից հասել է 335 մլն կՎտ/ժ-ի: «Փոքր ՀԷԿ-երի շինարարության քաղաքականությունը տալիս է իր արդյունքները եւ շատ արագ, այդ ծրագիրն ամբողջությամբ արդարացրել է իրեն: Փոքր ՀԷԿ-երի էլեկտրաարտադրության պոտենցիալը Հայաստանում հավասար է 500 մլն կՎտ/ժ-ի, մինչդեռ այսօր արտադրվում է 350 մլն, մնացած 150 մլն-ը կարտադրվի եւս 150 փոքր ՀԷԿ-երի կառուցումից հետո»,- հայտնեց նախարարը:
Նա շեշտեց, որ փոքր ՀԷԿ-երի արտադրության ծավալների աճի հաշվին նվազել են ավելի թանկարժեք՝ ՋԷԿ-երի արտադրության ծավալները: 2008թ. ՋԷԿ-երն արտադրել են ավելի քան 1 մլրդ կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա, 2009թ.-ին այդ ցուցանիշը հասել է 1,8 մլրդ կՎտ/ժ-ի:

Energy output totaled 5.68bn kwh in Armenia this year – a 7% decrease as compared with last year.
At his news conference RA Minister of Energy Armen Movsisyan said that the economic crisis caused many enterprises to stop their operation, which accounts for the decrease in energy output.
Movsisyan is satisfied with the output of water power – 2bn kwh. The energy output of small hydropower plants reached 335m kwh this year against 229kwh last year. “The construction of small hydropower plants produces prompt results, and the program has proved its worth. The energy production potential of Armenian hydropower plants is 5m kwh, while the current energy output is 350m kwh. The rest 150m kwh will be produced after 150 new small hydropower plants have been constructed,” the Minister said.
He also reported a decrease in the energy output of thermal power plants percentage wise. This year’s output was a little more than 1bn kwh against 1.8bn kwh last year.