2009թ. Սեւանա լիճը բարձրացել է եւս 40 սմ՝ կազմելով 1899,24 սմ: Այդ մասին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանը:
Նրա խոսքով, անցնող տարում Արփա-Սեւան թունելով լիճ է մղվել 199,356 միլիոն խմ ջուր: Սեւանի մակարդակի բարձրանալու պատճառով ջրի տակ անցած փայտանյութից լիճը մաքրելու աշխատանքների իրականացման համար նախարարությանը տրամադրվել է 235 մլն դրամ, արդյունքում լիճը մաքրվել է 575 հա փայտանյութից (600 հա ընդհանուր մակերեսով): Աշխատանքները կավարտվեն մինչեւ տարեվերջ: Սեւանա լիճ է բաց թողնվել 287 հազար մանրաձուկ, այդ նպատակով պետությունը հատկացրել է 71,5 մլն դրամ: Արամ Հարությունյանը նշել է, որ մանրաձկները շատ լավ հարմարվում են լճին, եւ շուտով կարելի է խոսել Սեւանում սիգի եւ իշխանի պաշարների աճի մասին: Իսկ մի քանի օր առաջ «Սեւան» ազգային պարկին հատկացվել է 22285 հազար հեկտար հող:
Ընդհանուր առմամբ նախարարը բավարարված է իր ղեկավարած ոլորտի գործունեությունից՝ ընդգծելով, որ էլեկտրոնային կառավարման անցնելու արդյունքում աճել է աշխատանքի արդյունավետությունը:

В 2009 году уровень озера Севан повысился на 40 см, составив 1899,24 см. Об этом на пресс-конференции сообщил министр охраны природы Арам Арутюнян.
По его словам, за уходящий год по туннелю Арпа-Севан в озеро влилось 199, 356 млн куб метров воды. Для осуществления работ по очистке озера Севан от древисины, которая осталась в озере в результате повышения его уровня, министерству было выделено 253 млн драмов, в результате озеро было очищено от 575 га древесины (общая площадь 600 га). Работы будут завершены до конца текущего года. В озеро Свеан за уходящий год было выпушено 287 тысяч мальков, с этой целью государство выделило 71,5 млн драмов. Арам Арутюнян заметил, что мальки очень хорошо приживаются в озере, и вскоре можно будет говорить об увеличении запасов сига и форели в Севане. А несколько дней назад национальному парку «Севан» было выделено 22285 тысяч гектаров земли.
В целом министр остался доволен деятельностью возглавляемой им сферы, подчеркнув. что в результате перехода министерства на электронное управление повысилась эффективность ее деятельности.