NEWS.am-ի տեղեկություններով Թալինում 25-ամյա հարսին ամուսինը եւ ամուսնու հայրը ծեծի են ենթարկել: NEWS.am-ի այս տեղեկությունը հաստատեցին նաեւ ոստիկանության լրատվական ծառայությունից:
25-ամյա հարսը, դիմելով ոստիկանության Թալինի բաժին, հայտնել է, որ օգոստոսի 12-ին ժամը 23.00-ի սահմաններում տանը 30-ամյա ամուսինը` Տելման Մ-ն եւ նրա հայրը` 54-ամյա Տավրոս Մ-ն ծեծի են ենթարկել իրեն եւ գլխի մասում պատճառել վնասվածք:
Տուժողին տրվել է դատաբժշկի ուղեգիր, ձեռնարկվում են միջոցառումները հորը եւ որդուն հայտնաբերելու ուղղությամբ: Կատարվում է հետաքննություն:

TALIN. – A 25-year-old woman was beaten by her husband and his father, her father-in-law in Armenia’s Talin, Armenian News-NEWS.am source reports, while police information service confirms.
The young woman turned to Talin police department and informed that she was beaten by her husband Telman M. 30 and the latter’s father Tavros M. 54 at 11.00 p.m. on Aug. 12. As a result of the beating, she got an injury on her head. Forensic-medical examination is appointed for the young woman. Measures are taken to reveal her husband and father-in-law and an investigation is underway.