Հայաստանում Ուկրաինայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իվան Կուխտայի հարցազրույցը՝ NEWS.am գործակալությանը։
Հայաստանն ու Ուկրաինան կօգտագործե՞ն ողջ ներուժը՝ երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու համար:
Հայաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ երկկողմ համագործակցությունը 2012թ. շատ հագեցած է եղել, մասնավորապես՝ տնտեսական ուղղությամբ։
Սակայն, չնայած այդ բնագավառում ուժեղացված աշխատանքին, կարծում եմ, որ այդ ոլորտում կողմերն ամբողջ ծավալով չեն օգտագործում տնտեսական ներուժը։
Ուկրաինան կարեւորում է Հայաստանի հետ համագործակցության համակողմանի զարգացումը։ Դրա կարեւոր տարր էր նոյեմբերի 19-20-ը Երեւանում անցկացված հայ-ուկրաինական տնտեսական համագործակցության համատեղ  միջկառավարական հանձնաժողովի 6-րդ նիստը։ Ուկրաինական կողմից նիստը գլխավորում էր Ուկրաինայի պետական կոորպորատիվ իրավունքների եւ գույքի կառավարման պետական գործակալության  ղեկավար Դմիտրի Կոլեսնիկովը, հայկական կողմից՝ էկոնոմիկայի նախարար պարոն Տիգրան Դավթյանը։
Հանձնաժողովի աշխատանքի շրջանակում առաջին հերթին քննարկվել են տնտեսական բնույթի հարցեր, որոնք այսօր օրակարգում են։
Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի ազդեցության հետեւանքով, ցավոք, այսօր մեր երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության որոշակի նվազում է դիտվում՝ 20-25% նախաճգնաժամային ցուցանիշների համեմատ։
Շատ դեպքերում դա պայմանավորված է Հայաստանում շինարարության ծավալների նվազմամբ, քանի որ շինանյութերը Ուկրաինայի արտահանման նշանակալի բաղադրիչն են։ Հանձնաժողովի նիստի ընթացքում նաեւ համագործակցության նոր ձեւերի եւ ուղիների հարցեր են բարձրացվել։ Ուկրաինան պատրաստ է քննարկել Հայաստանի տարածքում տնտեսական, ներդրումային նախագծերին մասնակցելու հարցը, եւ Հայաստանն իր հերթին պատրաստ է մասնակցել Ուկրաինայի տարածքում իրագործվող նախագծերին։
Մասնավորապես, ուկրաինական կողմը բազմիցս հետաքրքրություն է ցուցաբերել ԱԷԿ-ի նոր բլոկի շինարարության ու համապատասխան բաղադրիչների նկատմամբ, պատրաստ է համագործակցել էներգետիկայի տարբեր բնագավառներում, փոքր ՀԷԿ-երի շինարարության ոլորտում։
Հանձնաժողովի հաջորդ նիստը կանցկացվի հաջորդ տարվա աշնանը Կիեւում։ Շատ կարեւոր է այն, որ եթե հանձնաժողովը նախկինում մի քանի տարին մեկ էր նիստ գումարում, ապա այժմ դրանք արդեն պարբերական, ամենամյա են դարձել, ինչն իր պտուղներն է տալիս։
Ուկրաինական կապիտալի մասնակցությամբ համատեղ ձեռնարկություններ կա՞ն։
Ցավոք, նման համատեղ ձեռնարկություններ առայժմ չկան, բայց, ինչպես ընդգծեցի, Ուկրաինան պատրաստ է մասնակցել  Հայաստանի տարածքում էներգետիկական եւ մեքենաշինական նախագծերին։ Կարծում եմ, 2013-14թթ. նման նախագծեր կիրագործվեն, հնարավոր են նաեւ համատեղ ձեռնարկություններ։ Հայաստանում եւ Ուկրաինայում ներդրումները հիմնականում վերաբերում են անշարժ գույքին եւ ծառայությունների ոլորտին, այսինքն՝ սպասարկման բնագավառի ձեռնարկություններին։
Որքանո՞վ է ամբողջական իրավապայմանագրային բազան:
Այսօրվա դրությամբ Ուկրաինայի եւ Հայաստանի միջեւ գործում է 71 պայմանագիր. դրանք միջպետական, կջկառավարական եւ միջտարածաշրջանային համաձայնագրեր են: Եթե խոսենք տնտեսական ուղղություններով իրավապայմանագրային բազայի մասին, դրանք կազմում են շուրջ 12 միջպետական համաձայնագրեր: Դա լրիվ բավարար է լիարժեք տնտեսական գործունեություն իրականացնելու համար, հատկապես դա վերաբերում է ազատ առեւտրին: Դրա վկայությունն է մեր պարբերաբար հանդիպումները ինչպես հայկական, այնպես էլ՝ ուկրաինական բիզնեսի ներկայացուցիչների հետ, որոնք բազմիցս հաստատել են երկկողմ իրավապայմանագրային բազայի արժանի մակարդակը՝ անխոչընդոտ բիզնես ծավալելու եւ եւ ընդհանուր տնտեսական գործունեություն իրականացնելու համար:
Ինչպե՞ս եք գնահատում հումանիտար համագործակցությունը:
Դա շատ կարեւոր ասպեկտ է երկկողմ համագործակցության մեջ եւ, մեր կարծիքով, մի փոքր առաջ է ընկել տնտեսականից: Համագործակցության այդ ուղղությունը հնարավորություն է տալիս մարդկանց շփվել իրար հետ, հատկապես կարեւոր է երիտասարդության, ստեղծագործ խմբերի շփումը: Ցանկանում եմ ընդգծել 2012-ի սկզբին Հայաստանում Ուկրաինայ մշակույթի օրերի անցկացման կարեւորությունը: Դրանք անցկացվեցին շատ բարձր մակարդակով, Երեւանի, Գյումրիի, վանաձորի հանդիսատեսը մեծ հետաքրքրությամբ եւ ջերմությամբ վերաբերեցին միջոցառումներին:
Երեւանում տեղի է ունեցել նաեւ համաշխարհային  գրականության «Վսեսվիտ» ուկրիանական ամսագրի շնորհանդեսը, որն ամբողջությամբ նվիրված է եղել Հայաստանին, որի համար արժանացել է Հայաստանի շմակույթի նախարարության ոսկե մեդալի: Նշանակալի իրադարձություն էր նաեւ Ռ. Դաշկեւիչի «Հայերն Ուկրաինայում» գիտական աշխատությունների հավաքածուի շնորհանդեսը, որը կայացել է այս տարվա հունիսին՝ Մատենադարանում:
Հայաստանի գրականագիտական եւ գիտական շրջանակներում մեծ արձագանք ստացավ նաեւ հոկտեմբերի 27-ին Երեւանում ուկրաինացի գիտնական, փիլիսոփայական գիտությունների թեկնածու Ի. Գայուկի «Ուկրաինայում հայ մշակույթի նկարազարդ հանրագիտարան» գրքի շնորհանդեսը: Գիրքը պատմում է Ուկրաինայի տարբեր շրջաններում ապրող հայերի կյանքի մասին, ներկայացնում է մեր երկրում հայկական մշակույթի զարգացման պատմությունը, ինչպես նաեւ Ուկրաինայում ստեղծվող հայկական մշակութային արժեքները:
Ընդհանուր առմամբ՝ տարին ակտիվ էր մշակութային հումանիտար համագործակցության առումով, տեղի են ունեցել ստեղծագործ խմբերի այցելություններ, հայ երեխաների պատվիրակությունն այցելել է «Արտեկ», Երեւանի պետհամալսարանի եւ Դոնեցկի պետհամալսարանի միջեւ համագործակցության հիմքեր են ստեղծվել:
Ուկրաինայում շատ մեծ հայ համայնք կա եւ նրանք  ցանկանում են ավելին իմանալ իրենց պատմական հայրենիքի մասին, նույնը վերաբերում է Հայաստանում ապրող ուկրաինացիներին:
2013-ի համար մենք մեծ պլաններ ունենք: Վերջերս Ուկրաինայի կառավարությունը հանձնարարել է ինձ Հայաստանի եւ Ուկրաինայի մշակույթի նախարարությունների միջեւ 2013-2017 թթ. համար համագործակցության պլան ստորագրել:
Որո՞նք են ԵԱՀԿ-ում Ուկրաինայի նախագահության շրջանի առաջնահերթությունները։
Ինչպես հայտնի է, 2012. դեկտեմբերի 6-7-ին Դուբլինում կայացավ ԵԱՀԿ արտգործնախարարների խորհրդի նիստը, որի ընթացքում Իռլանդիան այդ հեղինակավոր կազմակերպության նախագահությունը փոխանցեց Ուկրաինային։  Մեզ համար դա շատ կարեւոր եւ պատասխանատու առաքելություն է, եւ Ուկրաինան պատրաստ է ակտիվ, արդյունավետ աշխատանքի։ Մեր երկրի նախագահը, այս տարի Նյու Յորքում ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ի ասամբլեայում, նշել է հիմնական առաջնահերթությունները։ Ուկրաինայի նախագահության հիմնական ուղղություններից կդառնան ԵԱՀԿ համանախագահող երկրների տարածքում տարածաշրջանային հակամարտությունների կարգավորումը,  ԵԱՀԿ տարածքում վստահության միջոցների ամրապնդումը, Էներգետիկական անվտանգության ապահովման համար կազմակերպության ներուժի կիրառումը, տնտեսական, այդ թվում՝ տրանսպորտային եւ առեւտրային միջանցքների զարգացմանն աջակցելը։ Ուկրաինան ակտիվորեն կաջակցի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը։  Բացի այդ, Ուկրաինան մտադիր է ԵԱՀԿ շրջանակում Եվրոպայում զինված ուժերի վերահսկողության ապագա աշխատակարգի հիմունքների վերաբերյալ նոր երկխոսություն նախաձեռնել, որը հաշվի կառնի ԵԱՀԿ բոլոր մասնակից երկրների շահերը։
ԵԱՀԿ-ում Ուկրաինայի նախագահության առաջնահերթություններից կլինեն նաեւ մարդու իրավունքները, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ տարածքում մարդու հիմնարար ազատությունների եւ իրավունքների պաշտպանությունը։
Նախատեսվո՞ւմ է ԵԱՀԿ գործող նախագահի այցը Հարավային Կովկաս։
Առայժմ հստակ ժամկետները որոշված չեն, հավանաբար դա կլինի 2013-ի առաջին քառորդում կամ երկրորդ քառորդի սկզբին։
Եվ վերջում, հաշվի առնելով, որ հարցազրույցս կհրապարակվի տարեմուտին, կցանկանայի նշել, որ 2012-ը Հայաստանի եւ Ուկրաինայի երկկողմ հարաբերությունների զարգացման տեսակետից լավ շրջան էր, եւ, օգտվելով առիթից,  կցանկանայի հայ եւ ուկրաինացի ժողովուրդներին 2013-ին մաղթել բարօրություն, կայունություն, հաջողություն եւ անամպ երկինք։

Интервью Чрезвычайного и полномочного посла Украины в Армении Ивана Кухты агентству Новости Армении – NEWS.am:
Используют ли Армения и Украина весь потенциал для развития двусторонних отношений?
Двустороннее сотрудничество между Арменией и Украиной в 2012 году было очень насыщенным, в частности его экономическое направление. Однако, несмотря на усиленную работу в этой сфере, считаю, что стороны еще не в полной мере используют существующий экономический потенциал.
Украина придает большое значение всестороннему развитию сотрудничества с Арменией. Важным его элементом можно назвать проведение 19-20 ноября в Ереване 6-го заседания Совместной украинско-армянской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству. С украинской стороны комиссию возглавлял Руководитель государственного агентства по корпоративным правам и имуществу Дмитрий Колесников, с армянской стороны - Министр экономики господин Тигран Давтян.
В первую очередь, в рамках работы Комиссия были рассмотрены вопросы экономического характера, которые стоят сегодня на повестке дня.
Учитывая влияние мирового финансового кризиса на экономику наших стран, к сожалению, сегодня мы наблюдаем определенный спад товарооборота между нашими странами, по сравнению с докризисными показателями, на 20-25%. Во многом это связано с уменьшением строительных работ в Армении, поскольку стройматериалы являлись значительной составляющей экспорта Украины.
Во время заседания Комиссии также поднимались вопросы о необходимости поиска новых путей и форм сотрудничества. Украина готова рассмотреть вопросы относительно участия в экономических, инвестиционных проектах на территории Армении, и Армения, со своей стороны, также готова участвовать в проектах на территории Украины.
В частности, украинская сторона неоднократно высказывала интерес к участию в строительстве нового блока АЭС и поставках соответствующих составляющих, готова сотрудничать в различных сферах энергетики, строительстве малых ГЭС.
Следующее заседание комиссии пройдет осенью следующего года в Киеве. Очень важным элементом является то, что если раньше Комиссия собиралась раз в несколько лет, то теперь это уже регулярные, ежегодные встречи, что, безусловно, приносит свои результаты.
Есть ли совместные предприятия с украинским капиталом?
К сожалению таких совместных предприятий пока нет. Но, как я уже подчеркивал, Украина готова участвовать в проектах в сфере энергетики и машиностроения на территории Армении. Думаю, что в ближайшее время, в 2013-14 годах, такие проекты будут реализованы и, возможно, появятся совместные предприятия. Инвестиции в Армении и Украине в основном   касаются недвижимости и сферы услуг, то есть предприятий сферы сервиса.
Насколько полная договорно-правовая база?
На сегодня между Украиной и Арменией действует 71 договор. Это межгосударственные, межправительственные и межрегиональные соглашения. Если говорить о договорно-правовой базе в экономическом направлении, она составляет порядка 12 межгосударственных соглашений. Этого вполне достаточно для осуществления полноценной экономической деятельности. Особенно это касается свободной торговли. Подтверждением этому являются и мои регулярные встречи с представителями как армянского, так и украинского бизнеса, которые неоднократно подтверждали надлежащий уровень нашей двусторонней договорно-правовой базы для беспрепятственного ведения бизнеса и общеэкономической деятельности.
Как Вы оцениваете гуманитарное сотрудничество?
Это очень важный аспект двустороннего сотрудничества, и на наш взгляд, он пока несколько опережает экономическое.   Это направление сотрудничества дает возможность общения между людьми, в особенности важно общение между представителями молодого поколения, творческими коллективами. Хочу подчеркнуть важность проведения в самом начале 2012 года в Армении Дней культуры Украины. Они прошли на очень высоком уровне, зрители в Ереване, Гюмри и Ванадзоре с большим интересом и теплотой отнеслись к мероприятиям.   В Ереване также состоялась презентация украинского журнала мировой литературы «Всесвит», который был полностью посвящен Армении и награжден за это «Золотыми медалями» Министерства культуры Армении.
Знаковой также стала презентация сборника научных трудов Р.Дашкевича «Армяне в Украине», которая состоялась в июне 2012г. в Музее древних рукописей «Матенадаран».
Большой резонанс в литературных и научных кругах Армении также вызвала презентация 27 октября 2012 года в Ереване книги украинского ученого, кандидата философских наук И.Гаюк, под названием «Иллюстрированная энциклопедия армянской культуры в Украине». Указанная научная работа рассказывает о жизни армян разных регионов Украины, изображает историю развития армянской культуры в нашем государстве, а также содержит в себе уникальный материал, представляющий редкие ценности армянского искусства, производимых в Украине. Делегация из Украины принимала участие в состоявшемся в Армении международном семинаре переводчиков. В целом, год был очень активным в плане культурно-гуманитарного сотрудничества, состоялись поездки творческих коллективов, делегация армянских детей посетила «Артек», заложены основы сотрудничества между Ереванским государственным университетом и Донецким государственным университетом. В перспективе на 2013 год мы панируем создать на базе ЕГУ культурно-просветительский центр, который объединит возможности молодых ученых, будет организовывать научные конференции, обмен научными работами. В Украине проживает очень большая армянская община и граждане Украины армянской национальности хотят больше знать о своей исторической родине, точно так же, как проживающие в Армении украинцы.
У нас большие планы на 2013 год.   Вот недавно Кабинет Министров Украины уполномочил меня подписать План сотрудничества между Министерствами культуры Украины и Армении на 2013-2017 годы. Этот документ предусматривает проведение Дней культуры, есть амбициозные планы касательно обмена творческими коллективами, организации выставок, презентации книг, журналов и многое другое.
Каковы приоритеты Украины в период председательствования Украины в ОБСЕ?
Как известно, 6-7 декабря 2012 года в Дублине состоялось заседание Министров иностранных дел ОБСЕ, где Ирландия передала Украине председательство в этой авторитетной организации. Для нас это очень важная и ответственная миссия и Украина готова к активной и плодотворной работе. Президент нашей страны, выступая в этом году на Генассамблее ООН в Нью-Йорке, назвал основные приоритеты. Основными направлениями председательствования Украины станут вопросы урегулирование региональных конфликтов на территории стран-участниц ОБСЕ, укрепление мер доверия и безопасности на пространстве ОБСЕ, использование потенциала организации в обеспечении энергетической безопасности, содействия экономическому развитию, в том числе развитию новых торговых и транспортных коридоров. Украина будет активно поддерживать все усилия Минской группы ОБСЕ в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Кроме этого, Украина намерена инициировать новый диалог в рамках ОБСЕ относительно новых основ будущего режима контроля над обычными вооруженными силами в Европе, который должен учитывать интересы безопасности всех стран-участниц ОБСЕ.
Среди приоритетов председательства Украины в ОБСЕ значительное место также будут занимать и вопросы человеческого измерения, в частности, защиты фундаментальных прав и свобод человека на пространстве ОБСЕ.
Планируется ли визит   действующего председателя ОБСЕ в регион Южного Кавказа?
Пока сроки визита точно не определены, но вероятно это будет первый квартал либо начало второго квартала 2013 года.
И в заключении, учитывая, что мое интервью выйдет в канун Нового года, хотел бы отметить, что 2012 год был очень хорошим периодом в плане развития двусторонних отношений между Украиной и Арменией, и пользуясь случаем хотел бы пожелать украинскому и армянскому народам в следующем 2013 году благополучия, стабильности, удачи и мирного неба над головой.