Մերձավոր Արեւելքի եւ Հյուսիսային Աֆրիկայի երկրներում ԱՄՆ դեսպանատները, որոնք փակվել էին օգոստոսի սկզբին, «Ալ-Կաիդայի» կողմից ահաբեկչության սպառնալիքի պատճառով, իրենց աշխատանքը կվերսկսեն օգոստոսի 11-ից: Այս մասին հաղուդում է ԱՄՆ պետքարտուղարությունը:
Նախատեսվում է բացել փակված 19 դեսպանատներից 18-ը: Եմենի մայրաքաղաք Սանայում ԱՄՆ դեսպանությունը դեռեւս փակ կմնա՝ հարձակման սպառնալիքի շարունակման պատճառով: «Սանայում մեր դեսպանատունը փակ կմնա սպառնալիքների հոսքի պատճառով, որը ցույց է տալիս Արաբական թերակղզում «Ալ-Կաիդայի» կողմից ահաբեկչության հնարավորությունը»,- հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Ջեն Փսաքին, հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Նրա խոսքով՝ փակ կմնա նաեւ Պակիստանի Լահոր քաղաքում ԱՄՆ գլխավոր հյուպատոսությունը, որը փակվել է օգոստոսի 9-ին նմանատիպ սպառնալիքների պատճառով:
Ավելի վաղ ԱՄՆ իշխանություններն իրենց 19 դեսպանատների փակման որոշումը երկարաձգել էին մինչեւ օգոստոսի 10-ը: Չեն աշխատում ԱՄՆ դեսպանատները ԱՄԷ-ում, Հորդանանում, Եգիպտոսում, Սաուդյան Արաբիայում, Քաթարում, Քուվեյթում, Բահրեյնում, Օմանում, Եմենում, Սուդանում, Լիբիայում, Բուրունդիում, Ջիբութիում, Ռուանդայում, ինչպես նաեւ Մադագասկարում եւ Մավրիկիայում:

Диппредставительства США на Ближнем Востоке и в Северной Африке, закрытые в начале августа из-за террористической угрозы со стороны «Аль-Каиды», возобновят свою работу 11 августа, сообщает госдепартамент.
Открыть планируется 18 из 19 приостановивших свою работу дипмиссий. Американское посольство в столице Йемена Сане пока останется закрытым из-за сохраняющейся опасности нападений. «Наше посольство в Сане останется закрытым из-за продолжающихся опасений относительно потока угроз, показывающих возможность террористических атак со стороны "Аль-Каиды на Аравийском полуострове», - сообщила представитель госдепартамента Джен Псаки, передает Русская служба BBC.
По ее словам, также останется закрытым генконсульство в Лахоре (Пакистан), закрытое в 9 августа из-за аналогичных угроз.
Ранее власти США продлили срок временной приостановки работы 19 своих посольств до 10 августа. Не работают посольства и консульства США в ОАЭ, Иордании, Египте, Саудовской Аравии, Катаре, Кувейте, Бахрейне, Омане, Йемене, Судане, Ливии, Бурунди, Джибути, Руанде, а также на Мадагаскаре и Маврикии. Причиной подобного шага стал перехват телефонного разговора руководства «Аль-Каиды» о готовящемся крупном теракте.
19 посольств США останутся закрыты до конца недели из-за террористической угрозы
Между тем 9 августа власти Саудовской Аравии объявили об аресте боевиков «Аль-Каиды», из-за которых были закрыты посольства на Ближнем Востоке и в Северной Африке.