ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի-մունը հույս ունի, որ Եգիպտոսում քաղաքական ճգնաժամը խաղաղ կերպով կհաղթահարվի եւ հնարավոր կլինի խուսափել բռնությունից: Բան Կի-մունը նշել է, որ «խիստ անհանգստացած է» նրանով, որ իշխանությունից հեռացված նախագահ Մուհամեդ Մուրսիի կողմնակիցները եւ երկրի նոր իշխանությունները մինչ օրս չեն կարողացել կարգավորել իրենց տարաձայնությունները:
«Կարեւոր է, որ ինչպես իշխանությունները, այնպես էլ հակակառավարական ցույցերին մասնակցողները որքան հնարավոր է արագ վերանայեն իրենց գործողությունները եւ հայտարարությունները: Շատերը կարող են դա համարել սադրիչ»,-նշվում է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հայտարարության մեջ, հաղորդում է «Ռոսբալտը»:
Բան Կի-մունը հույս է հայտնել, որ «եգիպտացի ժողովուրդը, որը աշխարհի մեծագույն քաղաքակրթությունների ժառանգորդն է, կկարողանա ելք գտնել ստեղծված իրավիճակից»:
Հիշեցնենք, որ վերջին օրերին Եգիպտոսում են եղել ԵՄ-ի, Աֆրիկյան միության եւ Գերմանիայի ներկայացուցիչները՝ քաղաքական ճգնաժամից դուրս գալու ուղիներ գտնելու նպատակով, որը սկիզբ է առել նախագահ Մուրսիին իշխանությունից հեռացնելուց հետո: Եգիպտոսի նոր իշխանությունները խոստովանել են, որ ճգնաժամի հաղթահարման ուղղված միջազգային ջանքերը ձախողվել են:

Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун надеется, что политические силы Египта сумеют преодолеть нынешний кризис, избегая насилия. Пан Ги Мун отметил, что «крайне обеспокоен» тем, что сторонники отстраненного от власти президента Мухаммеда Мурси и новые руководители страны до сих пор не смогли урегулировать свои разногласия.
«Важно, чтобы как власти, так и антиправительственные демонстранты как можно быстрее пересмотрели свои действия и заявления. Ведь некоторые могут посчитать их провокационными», отмечается в заявлении генсека, передает «Росбалт».
Пан Ги Мун выразил надежду на то, что «египетский народ, являющийся наследником одной из величайших цивилизаций, сумеет найти выход из создавшейся ситуации».
Напомним, за последние дни в Египте побывали представители ЕС, Афросоюза и Германии для поиска путей выхода из политического кризиса, возникшего в стране после смещения президента-исламиста Мухаммеда Мурси. Однако новые власти Египта признали, что международные усилия по урегулированию кризиса в Египте провалились.