Գերմանիայում էլեկտրոնային փոստի երեք խորոշագույն ծառայություններ (T-Online, GMX եւ Web.de) Սնոուդենի կողմից կատարված բացահայտումներից հետո կկոդավորեն իրենց օգտատերերի գրագրությունը՝ ամերիկյան հատուկ ծառայությունների լրտեսումից խուսափելու համար:
Այս որոշման մասին հայտարարել են գերմանական հեռահաղորդակցության ոլորտի առաջատար ընկերությունները՝ Deutsche Telekom-ն ու United Internet-ը, որոնց փոստային ծառայություններից օգտվում է գերմանաից ինտերնետ-օգտատերերի 60 տոկոսը, հաղորդում է НТВ-ն՝ վկայակոչելով Deutsche Welle-ն:
Deutsche Telekom-ի ղեկավար Ռենե Օբերմանի խոսքով՝ E-Mail Made in Germany նոր ծառայությունը բաց է նաեւ այլ ընկերությունների համար եւ կարող է նույնիսկ ընդլայնվել ողջ Եվրոպայով: Այլ պրովայդերների ծառայությունների օգտվեղները ստիպված կլինեն ինքնուրույն ակտիվացնել կոդավորման գործառույթը:
Օբերմանն ընդգծել է, որ միջազգային էլեկտրոնային գրագրության անվտանգությունը կարող է երաշխավորվել միայն այն դեպքում, եթե սերվերները լինեն Գերմանիայի տարածքում:

Три крупнейших в Германии сервиса электронной почты T-Online, GMX и Web.de будут шифровать переписку своих пользователей после разоблачений Сноудена по поводу слежки американских спецслужб.
Об этом решении объявили лидеры немецкой телекоммуникационной отрасли — Deutsche Telekom и United Internet, почтовыми сервисами которых пользуются 60% немецких интернет-пользователей, сообщает НТВ со ссылкой на Deutsche Welle.
По словам главы Deutsche Telekom Рене Обермана, новый сервис E-Mail Made in Germany открыт и для других фирм и может быть даже расширен на всю Европу. Тем же, кто пользуется услугами других провайдеров, придется самостоятельно активировать функцию шифрования.
При этом Оберман предупредил, что безопасность международной электронной корреспонденции может быть гарантирована лишь в том случае, если серверы находятся в ФРГ. Он назвал запущенную ныне систему «безопасной, насколько это только возможно».