Փետրվարի 2-ին բելառուսական Գրոդնո քաղաքի Մեծ հայրենական պատերազմի առաջին օրերին զոհված սահմանապահների հուշահամալիրից մեկնարկած միջազգային «Հաղթանակի էստաֆետը», որ նվիրված է Մեծ հայրենական պատերազմի հաղթանակի 65-րդ ամյակին, հասավ Հայաստան: Բրեստի ամրոցի հողով խորհրդանշական գավաթը կանցնի Ռուսաստանի եւ ԱՊՀ երկրների պետական սահմանների երկու ուղղություններով: Առաջինը` Բելառուսից մինչեւ Հայաստան, երկրորդը ` Մուրմանսկից մինչեւ Ադրբեջան:
Հայաստանի ԱԱԾ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ մարտի 28-ին, «Զվարթնոց» օդանավակայանում, հանդիսավոր պայմաններում, Հյուսիսայի Օսիայի սահմանապահները «Հաղթանակի էստաֆետը» փոխանցել են Հայաստանի իրենց գործընկերներին: Գավաթը կանցնի հայ-վրացական սահմանի ողջ երկայնքով, իսկ մարտի 31-ին հայ սահմանապահները էստաֆետը կփոխանցեն իրենց ռուսաստանյան գործընկերներին: Հանձնման արարողությունը տեղի կունենա Գյումրիի սահմանապահ ջոկատում: Մինչեւ ապրիլի 7-ը, ռուս սահմանապահները «Հաղթանակի էստաֆետը» կանցկացնեն Թուրքիայի եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ Հայաստանի պետական սահմանը պահպանող բոլոր չորս սահմանապահ ջոկատներով:
«Հաղթանակի էստաֆետի» երկու երթուղիներն էլ մայիսի 28-ին` Սահմանապահի օրը, կավարտվեն Մոսկվայում: Վերջիններս կհանդիպեն Պոկլոննայա բլրի վրա գտնվող հուշահամալիրում, իսկ միջոցառման ավարտից հետո, գավաթները որպես նմուշներ կտեղադրվեն Հայրենական մեծ պատերազմի եւ Ռուսաստանի ԴԱԾ Սահմանապահների կենտրոնական թանգարաններում:
Մինչեւ Հյուսիսային Օսիա հասնելը «Հաղթանակի էստաֆետը» անցել է Բելառուսի, Մոլդովայի, Ուկրաինայի, Սեւծովյան ավազանի, Կաբարդինո-Բալկարիայի, Կարաչաեւո-Չերկեսիայի սահմաններով:

28 марта в аэропорту «Звартноц» в торжественной обстановке северо-осетинские пограничники передали символ «Эстафеты Победы»- кубок с землёй из Брестской крепости, своим коллегам из Армении.
Как сообщили Новости Армении- NEWS.am в пресс-службе СНБ республики, кубок будет пронесен вдоль всей армяно-грузинской границы, а 31 марта армянские пограничники торжественно передадут эстафету своим российским коллегам. Церемония передачи пройдет в Гюмрийском пограничном отряде. До 7 апреля российские пограничники пронесут «Эстафету Победы» по всем четырем пограничным отрядам, охраняющим государственную границу Армении с Турцией и Ираном.
Международная «Эстафета Победы», посвященная 65-годовщине Победы в Великой Отечественной войне, стартовала 2 февраля в белорусском городе Гродно от Мемориала воинам-пограничникам, погибшим в первые дни Великой Отечественной войны. Оба маршрута «Эстафеты Победы»- от Белоруссии до Армении и от Мурманска до Азербайджана- финишируют в Москве 28 мая в День пограничника. Они встретятся на Поклонной горе, а после завершения акции, кубки станут экспонатами музея Великой Отечественной войны и Центрального пограничного музея ФСБ России.
До Северной Осетии «Эстафета Победы» побывала в Белоруссии, Молдове, Украине, Черноморском побережье, Кабардино-Балкарии, Карачаево-Черкесии.
Цель эстафеты является стремление и желание ныне живущих поколений увековечить память героев-пограничников, сражавшихся на фронтах Великой Отечественной войны.