NASA-ի նախկին աշխատակից Ռենդել Մոնրոն, ով այժմ ծրագրավորող է, Facebook  սոցիալական ցանցի օգտատերերի բազայի յուրահատուկ հետազոտություն է անցկացրել՝ ամենայն հավանականությամբ, նվիրված Հելոուինի տոնին: Ստացված տվյալները ցույց են տվել, որ ցանցի տարածվածության նվազման դեպքում, 2065թ.-ին մահացած օգտատերերի թիվը կգերազանցի ողջ մնացածների թվին, իսկ ժամանակի ընթացքում կվերածվի վիրտուալ գերեզմանոցի:
Մոնրոն հաշվել է, որ ցանցի ի հայտ գալուց հետո տարբեր պատճառներով մահացել է 10-ից մինչեւ 20 մլն մարդ, իսկ 2013թ.-ին ԱՄՆ-ում դրանց թիվը 290 հազար էր, հաղորդում է «Новости для гиков»-ը:
Հետագայում նման իրավիճակի չհանդիպելու միակ ելքը գրանցումն անմիջապես փակելն է: Այդ դեպքում ողջ մնացածները կգերազանցեն մահացածներին դեռ երկար ժամանակ: Մեկ այլ կանխատեսման համաձայն՝ ողջերն իրենց դիրքերը կպահպանեն մինչեւ 2130թ.-ը, սակայն միայն լավատեսությունը բավական չէ, որպեսզի կյանքի կոչվի այս հավակնոտ ծրագիրը:

Экс-сотрудник NASA Рэндел Монро, ныне работающий программистом, провел оригинальное исследование пользовательской базы социальной сети Facebook, по всей видимости, приуроченное к празднованию Хэллоуина. Полученные им данные показали, что в случае падения популярности сети, в 2065 году количество умерших пользователей превысит количество живых, а со временем сеть может превратиться в своеобразное виртуальное кладбище.
Монро подсчитал, что с момента открытия сети по разным причинам умерло от 10 до 20 млн ее пользователей, а в 2013 году число «покинувших» ее пользователей только в США составит 290 тыс, сообщает «Новости для гиков».
Единственный шанс не допустить такого перекоса в будущем – закрыть регистрацию немедленно. В таком случае живые пользователи будут еще очень долго доминировать над мертвыми. По другому прогнозу, живым удастся отстоять свои позиции до 2130 года, но одного оптимизма вряд ли хватит, чтобы реализовать этот амбициозный план.