Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը օրենք է ստորագրել, որն ալգելում է քաղաքացիություն տրամադրել անձնաց, ովքեր նախկինում արտաքսվել են, հետադարձման են ենթարկվել ՌԴ տարածքից, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:
Գործող օրենսդրության համաձայն՝ Ռուսաստանից արտաքսված անձինք հաջորդող հինգ տարվա ընթացքում իրավունք չունեն դիմել քաղաքացիություն ստանալու համար: Սակայն անձինք, ովքեր հետադարձման կամ դեպորտացիայի են ենթարկվել միջազգային պայմանագրերի հիման վրա, իրավունք կունենան մեկնել արտասահման ու անմիջապես դիմել նման հայցով:
Նշենք, որ նոր օրենքը, որով արգելվում է արտաքսված, դեպորտացիայի ու հետադարձման ենթարկված անձնանց քաղաքացիություն ստանալ, Պետդումայի կողմից ընդունվել է հոկտեմբերի 25-ին ու հաստատվել է Դաշնային Խորհրդի կողմից հոկտեմբերի 30-ին:

Президент России Владимир Путин подписал закон о запрете предоставления гражданства лицам, подвергавшимся выдворению, реадмиссии или депортации с территории РФ, сообщает «Интерфакс».
В соответствии с действующим законодательством, выдворенные из России лица на протяжении последующих пяти лет не имеют права подавать заявление на гражданство. Однако лица, которые были депортированы или реадмиссированы на основании международных договоров, имеют право выехать за рубеж и тут же подать такое заявление.
Отметим, что новый закон, запрещающий выдачу гражданства выдворенным, депортированным и подвергшихся реадмиссии лицам, был принят Госдумой 25 октября и одобрен Советом Федерации 30 октября.Vergine Aleksanyan