Ղըրղզստանի ժամանակավոր կառավարությունը պաշտոնանկ է արել մի քանի դեսպանների, այդ թվում՝ նախագահի եղբորը, որը 2005թ.-ից զբաղեցնում է Նորվեգիայում եւ Գերմանիայում Ղրղզստանի դեսպանի պաշտոնը:
Ինչպես հաղորդում է «Կաբար» գործակալությունը, ժամանակավոր կառավարության ղեկավար Ռոզա Օթունաբեւայի հրամանով իրենց պաշտոններից ազատվել են նաեւ Թուրքիայում դեսպան Տաշբոո Ժումագուլովը, Ռուսաստանում դեսպան՝ Ռաիմկուլ Աթոկուրովը, նաեւ ԱՄՆ-ում եւ Կանադայում երկիրը ներկայացնող Զամիրա Սադիկովան:
Աղբյուրի փոխանցմամբ, ապրիլի 11-ին հեռախոսազրույց է կայացել ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի եւ Ռոզա Օթունբաեւայի միջեւ, որում Քլինթոնը աջակցություն է հայտնել ղըրղզական կառավարության ջանքերին:
Քլինթոնը խոսել է նաեւ տարածաշրջանային անվտանգության եւ Ղըրղզստանի կարեւոր դերի մասին, որտեղ տեղակայված է «Մանաս» ռազմաբազան:
Օթունբաեւան իր հերթին նշել է, որ երկրի վարչակազմը հստակ հետեւելու է ռազմակայանի վերաբերյալ պայմանավորվածություններին:
ԱՄՆ փոխպետքարտուղար Ֆիլիպ Քրոուլին հայտնել է, որ Քլինթոնը Ղըրղզստան է ուղարկելու իր տեղակալ Ռոբերտ Բլեյքին:

Временное правительство Киргизии уволило нескольких послов, в том числе брата президента страны, Марата Бакиева, который занимал с 2005 года должность киргизского посла в Норвегии и Германии.
Как сообщает агентство «Кабар», распоряжением главы временного правительства Розы Отунбаевой от своих должностей освобождены также посол в Турции Ташбоо Жумагулов, посол в России Раимкул Аттокуров, а также Замира Сыдыкова, представлявшая страну в Канаде и США.
Между тем, по данным источника, 11 апреля состоялся телефонный разговор между госсекретарем США Хиллари Клинтон и Розой Отунбаевой, в котором она высказала поддержку усилиям киргизской администрации по мирному разрешению текущих политических проблем.
Клинтон также говорила о региональной безопасности и важной роли, которую играет Киргизия, разместившая Центр транзитных перевозок в аэропорту «Манас».
Отунбаева, в свою очередь, подтвердила, что администрация страны будет твердо следовать договоренностям относительно Центра.
Как сообщил заместитель госскретаря США Филлип Кроули, Клинтон направляет в Киргизию своего заместителя Роберта Блейка для продолжения начатого разговора.