Ղըրղզստանի ժամանակավոր կառավարությունը պաշտոնանկ է արել մի քանի դեսպանների, այդ թվում՝ նախագահի եղբորը, որը 2005թ.-ից զբաղեցնում է Նորվեգիայում եւ Գերմանիայում Ղրղզստանի դեսպանի պաշտոնը:
Ինչպես հաղորդում է «Կաբար» գործակալությունը, ժամանակավոր կառավարության ղեկավար Ռոզա Օթունաբեւայի հրամանով իրենց պաշտոններից ազատվել են նաեւ Թուրքիայում դեսպան Տաշբոո Ժումագուլովը, Ռուսաստանում դեսպան՝ Ռաիմկուլ Աթոկուրովը, նաեւ ԱՄՆ-ում եւ Կանադայում երկիրը ներկայացնող Զամիրա Սադիկովան:
Աղբյուրի փոխանցմամբ, ապրիլի 11-ին հեռախոսազրույց է կայացել ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի եւ Ռոզա Օթունբաեւայի միջեւ, որում Քլինթոնը աջակցություն է հայտնել ղըրղզական կառավարության ջանքերին:
Քլինթոնը խոսել է նաեւ տարածաշրջանային անվտանգության եւ Ղըրղզստանի կարեւոր դերի մասին, որտեղ տեղակայված է «Մանաս» ռազմաբազան:
Օթունբաեւան իր հերթին նշել է, որ երկրի վարչակազմը հստակ հետեւելու է ռազմակայանի վերաբերյալ պայմանավորվածություններին:
ԱՄՆ փոխպետքարտուղար Ֆիլիպ Քրոուլին հայտնել է, որ Քլինթոնը Ղըրղզստան է ուղարկելու իր տեղակալ Ռոբերտ Բլեյքին:

Kyrgyz interim government dismissed several ambassadors, including the brother of country's president Marat Bakiyev, holding the post of ambassador in Norway and Germany since 2005.
According to Kabar agency, under the decree of interim government's premier Roza Otunbayeva — Russian, Turkish, US and Canadian ambassadors are also removed.
On April 11 a phone coversation of U.S. Secretary Hillary Clinton and Roza Otunbayeva was hold, where Secretary exreessed support to the Kyrgyz administration in efforts in peaceful settlement to the current political situation in the country. U.S. official emphasized the regional security and important role Kyrgyzstan plays in central transit traffic.