Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Մեւլութ Չավուշօղլուի ձգտումը՝ վերականգնել ԼՂ հարցերով ԵԽԽՎ ենթահանձնաժողովի գործունեությունը, այնքան էլ պարզ չէ, NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց ԱԺ եվրաինտեգրման հանձնաժողովի ղեկավար, ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը՝ մեկնաբանելով Չավուշօղլուի՝ Ադրբեջանում արած համապատասխան հայտարարությունը։
«Չնայած կարող եմ հասկանալ Չավուշօղլուի այդ ձգտման ենթատեքստը, ով ադրբեջանական լոբբիի ազդեցության տակ փորձում է ղարաբաղյան հարցը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հարթությունից տեղափոխել ԵԽԽՎ։ Բայց միեւնույն ժամանակ հարց է ծագում. ինչո՞ւ ղարաբաղյան հարցը պետք է քննարկվի Եվրոպայի Խորհրդում, եթե այդ կառույցը նախկինում ուշադրություն չէր դարձնում Ղարաբաղում մարդու իրավունքներին, այդ պետությունում անցկացված ընտրություններին»,- նկատեց պատգամավորը՝ ավելացնելով, որ ԼՂ հարցերով ԵԽԽՎ հանձնաժողովի աշխատանքները վերականգնելու մասին Չավուշօղլուն խոսում էր դեռեւս ԵԽԽՎ հունվարյան նստաշրջանում։ Նրա խոսքով, Չավուշօղլուն խոստացել է ապրիլյան նստաշրջանի ժամանակ այդ հարցը քննարկել հայկական եւ ադրբեջանական պատվիրակությունների ղեկավարների հետ. «Բայց ես կարծում եմ, որ հարցը պետք է քննարկվի ոչ միայն պատվիրակությունների ղեկավարների, այլ բոլոր անդամների հետ, որովհետեւ ես այդ առումով ասելիքներ ունեմ»,- հայտարարեց Զոհրաբյանը։ Նա նաեւ հայտնել է, որ ԵԽԽՎ ապրիլյան նստաշրջանից հետո Չավուշօղլուն կայցելի նաեւ Հայաստան։
Նաիրա Զոհրաբյանը հայտնել է, որ ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանը տեղի կունենա ապրիլի 26-ից 30-ը։ Նրա խոսքով, նստաշրջանի օրակարգում Հայաստանին վերաբերող կոնկրետ հարցեր չկան, բայց ինքը «Կանանց իրավունքները կոնֆլիկտային եւ հետկոնֆլիկտային տարածաշրջաններում» թեմայով զեկույց է պատրաստում, որի շրջանակներում կներկայացնի, թե ինչ դաժան փորձությունների են ենթարկվել հայ կանայք եւ երեխաները Բաքվում, Սումգայիթում, Մարաղայում 20-րդ դարավերջին։

PACE President’s aspiration to resume activities of sub-commission on Karabakh is not so understandable, the head of standing committee on European integration and member of Armenian delegation to PACE Naira Zohrabyan told NEWS.am, commenting on Mevlut Cavusoglu’s statement.
“I definitely can catch the implication of his aspiration, induced by the Azerbaijani lobby pressure. He seeks to shift Karabakh issue from OSCE Minsk Group to PACE. However, the point is why the issue should be discussed within Council of Europe, while to date organization devoted almost no attention to state of human rights or elections in Nagorno-Karabakh,” MP said, noting that Cavusoglu spoke about sub-commission back in the course of PACE January session. According to her, PACE President pledged to discuss the matter with heads of Armenian and Azerbaijani delegations to PACE during the April session. However, Zohrabyan deems that the issue should be discussed also with delegation members as she personally has a lot to say.
MP also informed that Cavusoglu is likely to visit Armenia after April session. The official mentioned that she prepares a report about women rights in conflicting and post-conflicting regions to be presented during PACE session held on April 26-30. The report describes terrible sufferings of Armenian women and children in Azerbaijani cities of Baku, Sumgait, Maraga in the end of 20th century.
Earlier, Mevlut Cavusoglu arrived in Azerbaijan and held meetings with local parliament representatives, stating the necessity to set up PACE sub-commission on Nagorno-Karabakh.