«Համոզված եմ, որ Սարգսյան-Օբամա վաշինգտոնյան հանդիպման ընթացքում քննարկվել է վերջինիս ապրիլքսանչորսյան ելույթի ընթացքում ցեղասպանություն բառն արտասանելու հարցը»,- այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ նման համոզմունք հայտնեց ՀՀԿ պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանը։
Նրա կարծիքով, եթե անգամ հայ համայնքին ուղղված այս տարվա իր ապրիլմեկյան ելույթում ԱՄՆ նախագահ Օբաման չօգտագործի ցեղասպանություն եզրույթը, ապա գոնե հանդես կգա առավել կոշտ ձեւակերպումներով. «Միեւնույն է, եթե ոչ այս տարի, ապա առաջիկա տարիներին ԱՄՆ-ը կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը»,- նշեց նա՝ համոզմունք հայտնելով, որ ամեն ինչ դրան է տանում։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 12-ին Վաշինգտոնում, միջուկային անվտանգության հարցերով գագաթնաժողովի շրջանակներում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հետ։

«Уверен, что в ходе вашингтонской встречи Саргсян — Обама был обсужден вопрос о том, будет ли произнесено слово „геноцид“ в выступлении 24-го апреля»,— в ходе пресс-конференции 15 апреля такую уверенность высказал депутат от Республиканской партии Армении (РПА) Гагик Меликян.
По его мнению, даже если 24-го апреля президент США Обама в своем послании армянской общине не употребит слово «геноцид», он хотя бы выступит с более жесткими формулировками. «Все равно, если не в этом году, то в предстоящие годы США признают Геноцид армян»,— отметил он, выразив уверенность, что все идет к этому.
Напомним, что 12 апреля в Вашингтоне в рамках саммита по ядерной безопасности президент Армении Серж Саргсян встретился с президентом США Бараком Обамой.