Ըստ բժիշկ Յան Մաքդուգալի Քվինսլենդից՝ բժիշկները այդ խնդրին ու այդ հիվանդներին բավական ուշադրություն չեն դարձնում:
Մաքդուգալը հայտարարել է, որ լազերային պրոցեդուրան կարող է լուրջ խնդիրների հանգեցնել, եթե թանաքում պարունակվող պիգմենտը մաշկի բջիջներ ներթափանցի. «Եթե մարդը պատրաստվում է ապապիգմենտավորել մաշկի հատվածները, ապա քաղցկեղի զարգացման հնարավորություններն էապես աճում են»:
Դրա համար Քվինսլենդի Ճառագայթային անվտանգության ակտը դաջվածքների հեռացման լազերային սարքերի օպերատորներից ու սեփականատերերից անվտանգության վկայագիր ունենալ, գրում է բրիտանական «Mail Online»-ը:
Մարդիկ, ովքեր զբաղվում են դաջվածքների հեռացմամբ, չնայած այդ պահանջին, շարունակում են առանց բժշկական կրթություն ունենալու զբաղվել դրանով: Օպերատորները նաեւ գերադասում են էժան լազերային սարքերը, որոնք վնասում են մաշկը: Նրանք բարձր հաճախականությամբ լույսի իմպուլս են արձակում, որը մեծացնում է այրվածքների կամ պատռվածքների հավանականությունը, հաղորդում է «FederalPost»-ը:

По мнению доктора Яна Макдугалла из Квинсленда, медработники уделяют этой проблеме и пациентам недостаточно внимания.
Макдугалл заявил, что лазерная процедура может вызвать серьезные проблемы, если содержащийся в чернилах пигмент проникнет в клетки кожи: «Если человек собираетcя депигментировать участок кожи, то шансы на развитие рака в этой области существенно возрастут».
Для этого, Акт Радиационной безопасности Квинсленда потребовал от операторов и владельцев лазерных устройств  для удаления татуировок иметь сертификат безопасности, пишет британский таблоид Mail Online.
Люди, занимающиеся выведением татуировок, несмотря на это требование, продолжают заниматься этим, не имея при этом медицинского образования. Операторы также дают предпочтение дешевым лазерным аппаратам, которые вызывают повреждение кожи. Они испускают высокоинтенсивный импульс света, увеличивая риск горения или рубцов, сообщает FederalPost.
Следует отметить, что солярии с конца 2014 года были полностью запрещены в большинстве австралийских штатах.