Նոր հետազոտության արդյունքները ցույց են տվել, որ հնդկական որոշ համեմունքներ, մասնավորապես կարրին, կարող են կանխել թուլամտությունը, հաղորդում է «Fedpost.ru»-ն:
Միացությունները, որոնք պարունակվում են քուրքումայում, որը կարրիի հիմնական բաղադրիչն է, կարող է կիրառվել ուղեղի գործունեության վերականգնման համար այն մարդկանց մոտ, ովքեր տառապում են, օրինակ, Ալցգեյմերի հիվանդությունից: Տվյալ բացահայտումը կարող է գիտնականներին օգնել նեյրոդեգեներատիվ հիվանդությունների բուժման նոր եղանակների մշակման հարցում, այդ թվում նաեւ ինսուլտի:
Բժիշկ Ադել Ռյուգերը Գերմանիայում Նյարդաբանության եւ բժշկության ինստիտուտից, նշել է. «Այն ժամանակ, երբ արդեն հայտնաբերվել էին մի քանի նյութեր, որոնք նպաստում են գլխուղեղում ցողունային բջիջների տարածմանը, դրանցից ոչ մեկը չի նպաստում ցողունային բջիջների նեյրոնների վերածվելուն, ինչն էլ վերականգնողական բժշկության հիմնական նպատակն է»: Գիտնականը նշել է, որ ստացված արդյունքները մարդկությանը մոտեցրել են  նպատակին եւս մեկ քայլով»:
Կենդանի առնետներին կարրիի ներարկումը հանգեցրել է ուղեղի երկու հիմնական հատվածի ընդլայնմանը՝ սուբվենտրիկուլյար գոտիներ եւ հիպոկամպ: Երկու հատվածներն էլ առկա են ցանկացած կաթնասունի մոտ, եւ, ինչպես հայտնի է, այնտեղ էլ տեղի է ունենում նոր նեյրոնների առաջացումը:

Результаты нового исследования показали, что некоторые индийские специи, в частности карри, могут предотвратить слабоумие, - сообщает  Fedpost.ru.
Соединение, которое содержится в куркуме - ключевом ингредиенте карри, может быть использовано для восстановления мозговой деятельности людей с такими заболеваниями как, например болезнь Альцгеймера. Данное открытие может помочь ученым в разработке новых методов лечения нейродегенеративных заболеваний, и в том числе инсульта.
Доктор Адель Рюгер из Института неврологии и медицины в Германии, сказал: «В то время как уже были обнаружены несколько веществ, способствующих распространению стволовых клеток в головном мозге, ни одно из них не стимулирует дифференцировку стволовых клеток в нейроны, что является основной целью в регенеративной медицине». Ученый отметил, что полученные результаты приблизили человечество к достижению этой цели еще на один шаг.
Инъекции карри в живых крыс привели к расширению двух ключевых областей мозга - субвентрикулярной зоны и гиппокампа. Оба участка содержатся в мозгу любого млекопитающего и именно в них, как известно, происходит рост новых нейронов.