Տնային կալանքի տակ գտնվող՝ ռուսաստաբնակ հայ գործարար Լեւոն Հայրապետյանը տեղափոխվել էր հիվանդանոց, որտեղ մեկ շաբաթ ստացիոնար բուժում է ստացել: NEWS.am-ի հետ զրույցում գործարարի անձնական բժիշկ, նյարդաբան Հենրի Բակունցը հայտնեց, որ Հայրապետյանն արդեն դուրս է գրվել հիվանդանոցից, սակայն ամեն օր պետք է բուժման կուրսեր անցնի:
«Վիճակը բարելավել է, կայունացել է, սակայն նորմալ գնահատել չենք կարող, քանի որ նման հիվանդների համար հիվանդանոցային ռեժիմը պարտադիր է: Ես պայմանավորվել եմ տեղի բժիշկների հետ, որ որոշ ժամանակ անց կրկնեն այդ կուրսը»,- ասաց Հենրի Բակունցը:
Նշենք, որ Լեւոն Հայրապետյանը տառապում է շաքարային դիաբետով, ունի քաղցկեղ: Բակունցն ընդգծեց, որ այս պահին Հայրապետյանի վիճակի անկայուն լինելը ինսուլտի հետեւանքներն են:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 24-ին Ռուսաստանի Դաշնության Քննչական կոմիտեն «Բաշնեֆտ» ընկերության բաժնետոմսերը հափշտակելու եւ անօրինական ճանապարհով ստացված գումարները յուրացնելու մեջ կասկածվող հայ գործարար Լեւոն Հայրապետյանին մեղադրանքներ է առաջադրել ՌԴ քրեական օրենսգրքի 160-րդ (յուրացում կամ վատնում) եւ 174-րդ (անօրինական ճանապարհով ձեռք բերված միջոցների լվացում) հոդվածներով: Սեպտեմբերի 12-ին Լեւոն Հայրապետյանին եւս մեկ մեղադրանք է առաջադրվել մեքենայության հոդվածով: Հոկտեմբերի 3-ին Մոսկվայի Բասմանի դատարանը փոխել է «Բաշնեֆտի» գործի ֆիգուրանտ, հայտնի հայ գործարար Լեւոն Հայրապետյանի խափանման միջոցը՝ կալանավորումը փոխարինելով տնային կալանքով։

Находящийся под домашним арестом армянский предприниматель Левон Айрапетян был госпитализирован  и в течение недели он получал стационарное лечение. В беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am личный врач предпринимателя Генри Бакунц отметил, что Левон Айрапетян уже выписан из больницы, однако каждый день должен проходить лечение.
«Его состояние улучшилось, стабилизировалось, однако нормально оценить состояние здоровья не можем, поскольку для больных, как он, больничный режим обязателен. Я договорился с местными врачами, чтобы некоторое время спустя повторили этот курс», - подчеркнул Генри Бакунц.
У Левона Айрапетяна диагностированы рак и сахарный диабет. Раз в три дня он проходит курс лечения в больнице.
Отметим, что Басманный суд Москвы 3 октября постановил отпустить фигуранта дела «Башнефти» Левона Айрапетяна из СИЗО, удовлетворив ходатайство следователя об изменении меры пресечения. 24 июля следственный комитет России предъявил обвинение армянскому предпринимателю Левону Айрапетяну по статьям 160 (присвоение или растрата) и 174 (отмывание незаконно приобретенных денежных средств) УК России.
Смерть бизнесмена Левона Айрапетяна проверят на наличие яда
Накануне смерти Айрапетян звонил своему брату в Армению и другу — архиепископу Паргеву, возглавляющему Нагорно-Карабахскую епархию Армянской апостольской церкви…