Տնային կալանքի տակ գտնվող՝ ռուսաստաբնակ հայ գործարար Լեւոն Հայրապետյանը տեղափոխվել էր հիվանդանոց, որտեղ մեկ շաբաթ ստացիոնար բուժում է ստացել: NEWS.am-ի հետ զրույցում գործարարի անձնական բժիշկ, նյարդաբան Հենրի Բակունցը հայտնեց, որ Հայրապետյանն արդեն դուրս է գրվել հիվանդանոցից, սակայն ամեն օր պետք է բուժման կուրսեր անցնի:
«Վիճակը բարելավել է, կայունացել է, սակայն նորմալ գնահատել չենք կարող, քանի որ նման հիվանդների համար հիվանդանոցային ռեժիմը պարտադիր է: Ես պայմանավորվել եմ տեղի բժիշկների հետ, որ որոշ ժամանակ անց կրկնեն այդ կուրսը»,- ասաց Հենրի Բակունցը:
Նշենք, որ Լեւոն Հայրապետյանը տառապում է շաքարային դիաբետով, ունի քաղցկեղ: Բակունցն ընդգծեց, որ այս պահին Հայրապետյանի վիճակի անկայուն լինելը ինսուլտի հետեւանքներն են:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 24-ին Ռուսաստանի Դաշնության Քննչական կոմիտեն «Բաշնեֆտ» ընկերության բաժնետոմսերը հափշտակելու եւ անօրինական ճանապարհով ստացված գումարները յուրացնելու մեջ կասկածվող հայ գործարար Լեւոն Հայրապետյանին մեղադրանքներ է առաջադրել ՌԴ քրեական օրենսգրքի 160-րդ (յուրացում կամ վատնում) եւ 174-րդ (անօրինական ճանապարհով ձեռք բերված միջոցների լվացում) հոդվածներով: Սեպտեմբերի 12-ին Լեւոն Հայրապետյանին եւս մեկ մեղադրանք է առաջադրվել մեքենայության հոդվածով: Հոկտեմբերի 3-ին Մոսկվայի Բասմանի դատարանը փոխել է «Բաշնեֆտի» գործի ֆիգուրանտ, հայտնի հայ գործարար Լեւոն Հայրապետյանի խափանման միջոցը՝ կալանավորումը փոխարինելով տնային կալանքով։

Russian-Armenian businessman Levon Hayrapetyan, who is under house arrest in Moscow, was taken to hospital, where he underwent medical treatment for one week.
The businessman’s personal physician, neurologist Henri Bakunts told Armenian News-NEWS.am that even though Hayrapetyan has been discharged from hospital, he still needs to go through a daily course of treatment.
“The [health] situation has improved, it has stabilized, but we cannot assess in normal fashion, since a hospital regime is required for such patients. I’ve made an arrangement with the local physicians that they repeat this [medical treatment] course some time thereafter,” he said.
Levon Hayrapetyan suffers from diabetes, and he also has cancer.
Bakunts added that Hayrapetyan’s current health condition is unstable due to the stroke which he had suffered.
Levon Hayrapetyan was detained in a Moscow airport on July 15 and subsequently arrested. On July 24, the Russian Federation Investigation Committee brought two criminal charges against him: embezzlement or misuse, and money laundering. On September 12, the Russian-Armenian businessman was charged with fraud, too. On October 3, however, a Moscow district court ruled in favor of releasing Hayrapetyan from prison and placing him under house arrest.
Even though Levon Hayrapetyan has health problems, he was kept in prison for a long time. Hayrapetyan’s detention will terminate on December 15.