Ֆրանսիայի «Ազգային ճակատ» կուսակցության առաջնորդ Մարին Լե Պենը հայտարարել է, որ հանրաքվե կանցկացնի Եվրամիությունից Ֆրանսիայի դուրս գալու հարցով, եթե հաղթի 2017թ. նախագահական ընտրություններում, փոխանցում է  «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Եթե ես հանրապետության ղեկավար ընտրվեմ, պարտավորություն կստանձնեմ 6 ամիս անց Եվրամիությունից Ֆրանսիայի դուրս գալու հարցով հանրաքվե անցկացնելու», - Լե Պենի խոսքերն է փոխանցում գործակալությունը:
Պատգամավորը նշել է, որ 6 ամսում նա մտադիր է եվրոպական մարմինների հետ պայմանավորվել Ֆրանսիայի տարածքային, օրենսդրական եւ տնտեսական, ինչպես նաեւ արժութային ոլորտում ինքնիշխանությունը վերականգնելու մասին:
«Ազգային ճակատի» առաջնորդը նշել է, որ նախագահի պաշտոնը կլքի, եթե ֆրանսիացիները դեմ քվեարկեն ԵՄ-ի կազմից դուրս գալուն:

Лидер партии «Национальный фронт» Марин Ле Пен заявила, что проведет референдум о выходе Франции из Европейского Союза, если выиграет президентские выборы 2017 года, передают РИА Новости.
«Если я буду выбрана президентом Республики, я возьму на себя обязательство перед французами через шесть месяцев организовать референдум о выходе из Европейского Союза», - цитирует агентство Ле Пен.
Депутат отметила, что в течение шести месяцев она собирается договориться с европейскими органами о возвращении Франции территориального, законодательного, экономического суверенитета, а также суверенитета в валютной сфере.
Лидер «Национального фронта» отметила, что уйдет с поста президента, если французы проголосуют против выхода из состава ЕС.