2015թ. մոտենում է ավարտին: Մենք որոշել ենք ֆուտբոլային տարին ամփոփել NEWS.am-ի լրագրող, Vera&football բաժնի հեղինակ, «Ռադիոֆուտբոլ» հաղորդման հեղինակ Վերա Մարտիրոսյանից:
Վերա՛, ինչպիսի՞ն էր 2015-ի ֆուտբոլը:
Եթե խոսենք համաշխարհային ֆուտբոլի մասին, ապա անցնող տարին չի նշանավորվել այնպիսի նշանակալի ու վառ իրադարձություններով, ինչպիսիք են Աշխարհի կամ Եվրոպայի առաջնությունները: Միակ բանը, որն արժի նշել, «Բարսելոնայի» վերածնունդն էր:
Ֆուտբոլի խոշոր մասնագետները շտապեցին թաղել «Բարսելոնային»: Նրանք բոլորը միաձայն պնդում էին, որ Չավի-Ինյեստա փայլուն զույգն այլեւս չկա, Մեսին այլեւս առաջվանը չէ, իսկ «տիկի-տակա» ոճը՝ իր դասական տեսքով, այլեւս չի աշխատում:
Այդուհանդերձ «Բարսելոնան» վերադարձավ: Նոր մարզիչ Լուիս Էնրիկեն վերականգնեց թիմի մարտական ոգին եւ կառուցեց նրա խաղը Մեսիի շուրջ: Հիմա արգենտինացին ոչ թե կատարող է, այլ դիրիժոր: Նա նորից աշխարհին ապացուցեց, որ նա ոչ միայն լավ ֆուտբոլիստ է, այլ հանճար:
Մյուս ակումբներում նույնպես հետաքրքիր իրավիճակներ եղան: «Ռեալը», ինչպես միշտ հեռացրեց իր մարզչին, որը նախկինում թիմին հաղթանակների էր տարել: Ժոզե Մոուրինյոն իր  կարիերայի ընթացքում առաջին անգամ ճանաչեց ձախողման դառնությունը: Դա վառ օրինակ է, որ ոչ ոք հաջողության երաշխիք չունի եւ ոչ ոք ապահովագրված չէ պարտություններից:
Ինչպես՞ է ստացվել, որ ֆուտբոլային աշխարհը պտտվում է «Բարսելոնայի» եւ «Ռեալի» շուրջ:
Կա իտալական եւ անգլիական ֆուտբոլի երկրպագուների հսկայական բանակ: Սակայն այդ երկու ակումբներն իրոք մրցակցությունից դուրս են: Գրեթե բոլոր ֆուտբոլիստները երազում են խաղալ այդ թիմերում: Այնտեղ կա փող, փառք, մրցանակներ:
Ակումբները տարբեր փիլիսոփայություն ունեն: «Ռեալը» «արքայական ակումբ» է՝ 20-րդ դարի լավագույն ակումբը: Անցյալ տարի Կառլո Անչելոտին թիմին տարավ Չեմպիոնների լիգայի բաղձալի 10-րդ գավաթին: Այս տարին նրան հաջողություններ չբերեց, եւ նրան հեռացրեցին:
«Բարսելոնան» ավելի ավանդապահ է: Իր հերոսներին նա հարգում է մինչեւ վերջ: Ես վերջերս եղա Բարսելոնում: Այդ քաղաքն ապրում է իր ակումբով: Նրանց համար «Բարսելոնան» ավելին է, քան ակումբը: Դա նրանց կիրքն է, նրանց ընդվզումն ընդդեմ Իսպանիայի եւ պատուհան դեպի աշխարհ:
Եթե ընտրություն կատարեմ այդ երկու ակումբների միջեւ, ինձ համար «Բարսելոնան» ավելի մոտ է:
Իսկ Լեո Մեսսիի՝ հիվանդ տղա լինելու պատմությունը, որին «Բարսելոնան» նկատել էր, բուժել, իսկ հետո դարձրել աշխարհի լավագույն ֆուտբոլիստը, վառ ապացույցն է այն բանի, թե ինչպես է հեքիաթն իրականություն դառնում:
Իսկ ի՞նչ կասեք հայկական ֆուտբոլի մասին:
Հայկական ֆուտբոլում այս տարի համատարած խավար էր իշխում: Այդ խավարի թագավորությունում լույսի միակ շողը կարելի է համարել  հավաքականի առաջատար Հենրիխ Մխիթարյանի ելույթն այս սեզոնում: Աշխարհի բոլոր հայերը հետեւում են նրա խաղին: Մնացած առումներով հպարտանալու բան չկա. միայն հակառեկորդներ են, սխալներ, ձախողումներ:
Գլխավոր խնդիրն այն է, որ Հայաստանի հավաքականը ներուժ ունի լավ ֆուտբոլ ցույց տալու եւ իր խաղով երկրպագուներին ուրախացնելու համար, սակայնայդ ներուժը չի իրացվում:
Երբ ՀՖՖ նախագահը մամուլի ասուլիսի ժամանակ ամփոփեց տարին, պարզվեց, որ ձախողումների մեղքն ընկած է ֆուտբոլիստների,  մարզիչների, անհավատարիմ երկրպագուների եւ ոչ պրոֆեսիոնալ լրագրողների վրա: Բոլորը մեղավոր են: Իսկ ո՞վ է գլխավոր մեղավորը: Գիտեք, սեփական սխալներն ընդունելը ուժեղներին է տրված:
Թեկուզ օրինակ վերցնենք Վարուժան Սուքիասյանի Սարգիս Հովսեփյանի փոխարեն ազգային հավաքականի գլխավոր մարզչի պաշտոնին նշանակելը: Այո, երիտասարդական հավաքականը նրա հետ հաղթեց թուրքերին Երեւանում: Սակայն նրա անունը մեղմ ասած այդքան էլ մաքուր ու անբիծ չէ հայկական ֆուտբոլում::
Ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք  2016-ից
Հայկական ֆուտբոլի առումով դժվար է որեւէ բան կանխատեսել: Ներկայիս մոտեցմամբ հաջողության վրա հույս դնել չարժի: Պետք են կտրուկ փոփոխություններ: Դրական փոփոխություններ տեղի կունենան այն ժամակ, երբ մի կողմ դրվեն բոլոր անպետք սկզբունքները, հրավիրենք այն ֆուտբոլիստներին, որոնց համառորեն հավաքական չեն հրավիրում եւ լավ մարզիչ նշանակենք, թեկուզեւ դա թանկ հաճույք է: Մարզչի վրա չարժե խնայել:
Մի երկու տարուց հավաքականում սերնդափոխություն տեղի կունենա: Սարսափելի է մտածել, թե ինչ է լինելու: Ցավոք սրտի, ներկայիս պատանիների մեջ ես նոր Հենրիխ Մխիթարյանների չեմ տեսնում:
Իսկ ինչպե՞ս  են գործերը Հայաստանի ակումբային ֆուտբոլում:
Չէի ուզենա Նոր տարուց առաջ հոռետեսություն տարածել, սակայն, հաշվի առնելով Հայաստանի տնտեսական վիճակը, դրական զարգացումների սպասել չենք կարող:
Ակումբային ֆուտբոլի վիճակն ավելի վատ է, քան հետխորհրդային տարածքում ցանկացած երկրում:
Անցնող տարին որքանո՞վ արդյունավետ էր անձամբ ձեզ համար
Ինձ համար տարին հաջող անցավ: Ես իմ սեփական բլոգն ունեցա  NEWS.am-ում:
Երեւանում Խորեն Հովհաննիսյանի 60-ամյակին նվիրված խաղի ընթացքում ծանոթացա բազմաթիվ համաշխարհային աստղերի հետ, նրանցից հարցազրույց վերցրի: Ամռանն ինձ հաջողվեց Մեսիի հետ ծանոթանալ: Հայրս նրա երկրպագուն է: Մի անգամ ես խոստացա, որ նրա հետ լուսանկար կունենամ: Եվ այդ խոստումն այս տարի կատարեցի:
Բացի այդ, այս տարի Երեւանի մամուլի ակումբն ինձ մրցանակ հանձնեց մարզական լրագրության մեջ իմ հաջողությունների համար:
Ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք  2016-ից:
Ես շատ եմ սպասում Եվրո-2016-ին: Աշխարհամասի եւ աշխարհի առաջնությունները գերադասում եմ ակումբային մրցաշարերից:  Այս տարի, ցավոք սրտի, Եվրոպայի առաջնությունը կընթանա առանց Հոլանդիայի իմ սիրելի հավաքականի մասնակցության: Փոխարենը նորեկներ կլինեն: Բացի այդ, առաջին անգամ 24 թիմ կխաղա: Հույս ունեմ, որ մի օր հարցազրույց կվերցնեմ Մեսսիից եւ դրա համար հավանաբար սկսեմ իսպաներեն սովորել: Ինչու՞ ոչ:
Վերա, ինչպե՞ս հայտնվեցիք ֆուտբոլ:
Ֆուտբոլի հետ իմ սիրավեպը սկսվել է դեռեւս մանուկ հասակում: Հայրս ֆուտբոլի մեծ երկրպագու էր եւ նա ինձ սեր ներարկեց այդ մարզաձեւի նկատմամբ: Ամենամութ եւ ցուրտ տարիներին ինձ համար միակ ուրախությունը ֆուտբոլն էր:  Ես տեսաժապավենների վրա տեսագրում էի ֆուտբոլային խաղերը եւ անվերջ նայում էի: Դպրոցում ինձ կոչում էին  «Ֆուտբոլ սիրող Վերա»:
Սակայն ես գնացի ուրիշ ճանապարհով: Իրավաբանական ֆակուտլտետ ավարտեցի: Հետո մայրիկիս խորհրդով հայտնվեցի հեռուստատեսությունում:  Թղթակից դարձա եւ այդ ժամանակվանից կենտրոնացա մարզական լրագրության վրա:
Հե՞շտ է Հայաստանում մարզական լրագրությամբ զբաղվել
Շատ դժվար է: Նախ` մեր շուկան փոքր է: Ֆուտբոլը շատ աղքատ է: Հետեւաբար` քիչ են նրանք, որոնք հետաքրքիր կլինեին լսարանի ամենալայն շրջանակի: Այդ պատճառով ես երբեմն միայն տեղական շուկայի վրա չեմ կենտրոնանում: Հիմնականում էքսկլյուզիվներ եմ գրում:
Կուզեի նշել, որ Հայաստանում ֆուտբոլով զբաղվող լրագրողների համար աշխատանքային հարմար պայմաններ չեն ստեղծված: Անընդհատ ընդհարումներ են առաջանում:
Հե՞շտ է լինել կին ֆուտբոլային աշխարհում:
Ինչպես ամենուր, դրական եւ բացասական կողմեր կան:  Նախ` պիտի հասկանաս, որ ստիպված ես լինելու տղամարդկանց կոլեկտիվում աշխատել: Նախ կբախվես անտեսմանը, հետո` քմծիծաղին, իսկ հետո նաեւ` մրցակցությանը: Եթե դիմանաս, կմնաս այդ ոլորտում:
Հիշում եմ` ինչպես մեկ տարի առաջ, երբ Ֆրանսիայի հավաքականն էր եկել մեզ մոտ, ֆրանսիացի լրագրողներից մեկը զարմացած էր` իմանալով, որ ֆուտբոլի մասին եմ գրում: Նրա խոսքով, Ֆրանսիայում միայն տղամարդիկ են ֆուտբոլով զբաղվում: Ես ինքս, Ռուսաստանից բացի, ուրիշ ոչ մի տեղ չեմ տեսել աղջիկների, որոնք լրջորեն գրում են այդ մարզաձեւի մասին:
Եվ վերջում պատմեք ձեր կարիերայում ամենամեծ հաջողության մասին
Կարծում եմ` դա դեռ առջեւում է: Առաջ կարծում էի, թե  30-ից հետո անհարմար է Հայաստանում աշխատել մարզական լրագրության ոլորտում:  Բայց բոլոր գերմանացի, ֆրանսիացի, իտալացի լրագրողները, որոնց հանդիպել եմ,  40-ն անց էին: Ես աստիճանաբար հանգեցի այն մտքին, որ դժվարը միայն ճանապարհի սկիզբն է: Պետք է շարունակել աշխատել եւ հավատալ հրաշքների: Եվ հրաշքներն անպայման կկատարվեն: Ինչպես որ այս տարի իրականացավ իմ վաղեմի երազանքը` հանդիպել հոլանդական Այաքսի հարձակվող Յարի Լիտմանենին:  20 տարի առաջ ես նրա անունը գրել էի դպրոցական նստարանին, իսկ այժմ հանդիպեցի Խորեն Հովհաննիսյանի հոբելյանին նվիրված մրցախաղում: Ստացվում է` եթե ինչ-որ բան սրտով ուզես, վաղ թե ուշ իրականանում է:

2015 подходит к концу. Подвести итоги футбольного года мы решили с журналистом информагентства Новости Армении- NEWS.am, автором раздела Vera&football и ведущей радиопередачи Радиофутбол Верой Мартиросян.
Вера, каким был футбол в 2015 году?
Если говорить о мировом футболе, то уходящий год не был отмечен такими яркими и значимыми событиями, как Чемпионат мира или Европы. Единственное, что стоит  отметить, - это возрождение «Барселоны».
Крупные специалисты по футболу поспешили похоронить «Барсу». Все они в один голос твердили, мол, блистательный дуэт Хави – Иньеста распался, да и Месси уже не тот, а стиль «тики-така» в классическом виде больше не работает.
Тем не менее «Барса» вернулась. Новый тренер Луис Энрике восстановил боевой дух команды и построил ее игру вокруг Месси. Теперь аргентинец не исполнитель, он -  дирижер.  Футболист вновь доказал миру, что он не просто хороший футболист, он – гений.
В других клубах тоже наблюдались любопытные ситуации. «Реал», как всегда, уволил своего тренера, который ранее привел команду к успеху. Жозе Моуриньо впервые в своей карьере познал горечь провала. Это наглядный пример того, что ни у кого нет гарантий успеха и никто не застрахован от поражений.
Как так вышло, что футбольный мир стал крутиться вокруг «Реала» и «Барселоны»?
Есть огромная армия фанатов итальянского и английского футбола. Но эти два клуба действительно вне конкуренции. Почти все футболисты мечтают играть в них. Там деньги, слава, трофеи.
У клубов разная философия. «Реал» – «королевский клуб», лучший клуб 20-го века. В прошлом году Карло Анчелотти привел команду  к долгожданному десятому кубку Лиги чемпионов. Этот год не принес успехов, и ему указали на дверь.
«Барселона» более традиционная. Своих героев чтит до конца. Я недавно была в Барселоне. Этот город живет своим клубом. Для них «Барса» больше, чем клуб. Это их страсть, их бунт против Испании и окно в мир.
Если выбирать из двух этих клубов, то «Барса» мне ближе по духу.
А история больного мальчика Лео Месси, которого «Барса» заметила, вылечила, а впоследствии он сделал ее лучшим клубом в мире, – яркий пример того, как сказка становится явью.
А что насчет армянского футбола?
В армянском футболе в этом году царил сплошной мрак. Единственным просветом в этом темном царстве можно считать великолепное выступление лидера сборной Армении Генриха Мхитаряна в этом сезоне. В остальном больше нечем гордиться: одни антирекорды, ошибки и провалы.
Главная проблема в том, что у сборной Армении есть потенциал для того, чтобы показывать хороший футбол и радовать своей игрой болельщиков, но его не реализовывают.
Когда президент федерации во время пресс-конференции проводил итоги года, выяснилось, что вина за провалы лежит на футболистах, тренерах, неверных фанатах и непрофессиональных журналистах. Все кругом виноваты. А кто главный виновник? Знаете, признавать свои ошибки – удел сильных.
Взять хотя бы замену тренера Саркиса Овсепяна на Варужана Сукиасяна – человека с неоднозначным бэкграундом. Да, молодежная сборная с ним победила турков в Ереване. Но его имя фигурировало в ряде скандалов в футбольном мире.
Какие ожидания от наступающего года? Можем надеяться на успехи сборной?
Все, что касается армянского футбола, сложно прогнозировать. И на успех с подходом, который у нас сегодня сложился, рассчитывать не стоит. Позитивные сдвиги произойдут только тогда, когда личные амбиции некоторых отойдут на второй план, будут приглашены хорошие футболисты и назначен опытный тренер, пусть даже это дорогое удовольствие. Ведь сборная страны – это ее национальное достояние, и, значит, экономить здесь нельзя.
Не стоит забывать, что через пару лет в сборной произойдет смена поколения. И сейчас сложно даже представить, каким будет новый состав. К сожалению, среди сегодняшних юнцов я не вижу игрока такого же высокого класса, как Генрих Мхитарян.
Как обстоят дела с клубным футболом страны?
Не хочется перед Новым годом распространять пессимизм, но, учитывая экономическую ситуацию в Армении, ждать положительных развитий не приходится.
Дела с клубным футболом в республике обстоят хуже, чем в любой другой стране постсоветского пространства.
Фактически с марта чемпионат Армении может остаться с 7 командами. И тогда он не сможет считаться профессиональным.
Мы видим, что строятся поля, академии. Однако в целом картина продолжает оставаться удручающей.
Насколько уходящий год был плодотворным лично для вас?
Для меня год прошел очень удачно. У меня появился свой блог в информагентстве Новости Армении – NEWS.am.
На прошедшем в Ереване матче, посвященном 60-летию легендарного Хорена Оганесяна, я познакомилась со многими мировыми звездами, взяла у них интервью. Летом мне удалось познакомиться с Месси.
Мой папа его фанат. Однажды я обещала ему снимок с Лео. И обещание свое в этом году выполнила.
Кроме того, в этом году Ереванский пресс-клуб вручил мне награду за мои успехи в спортивной журналистике.
Каковы планы и цели на 2016 год?
Я очень жду Евро-2016. Предпочитаю первенства континента и мира клубным турнирам. В этом году, к сожалению, чемпионат Европы пройдет без участия любимой сборной Голландии. Зато будут новички. Впервые сыграют 24 команды.
Кроме того, я надеюсь на интервью с Месси и для этого, возможно, начну изучать испанский язык. Почему бы и нет?
Вера, как вы пришли в футбол?
Мой роман с футболом начался еще в детстве. Мой папа -  большой фанат футбола, и именно он привил мне любовь к этому виду спорта. В самые темные и холодные годы моей единственной отрадой был футбол. Я записывала все матчи на видеокассету и бесконечно их просматривала. В школе меня называли «Верой, которая любит футбол».
Однако пошла я по другому пути. Окончила юридический факультет, устроилась помощником адвоката, правда, по вечерам смотрела матчи.
Потом по совету мамы я попробовала себя на телевидении. Стала корреспондентом и со временем ушла в спортивную журналистику.
Легко ли заниматься спортивной журналистикой в Армении?
Очень трудно. Во-первых, у нас маленький рынок. Очень бедный футбол. Следовательно, мало тем, которые были бы интересны самому широкому кругу аудитории. Потому я никогда не ориентируюсь только на местный рынок. В основном пишу эксклюзивы.
Хотелось бы отметить, что в Армении для занимающихся футболом журналистов не созданы удобные условия для работы. То и дело возникают разного рода конфликты.
Каково это быть женщиной в мире футбола?
Как и везде, есть свои плюсы и минусы.
Выбирая этот путь, нужно понимать, что работать придется в мужском коллективе. Сначала столкнешься с игнором, потом насмешками, а затем и конкуренцией. Если выдержишь, останешься в этой сфере.
Помню, как год назад, когда к нам приехала сборная Франции, один из французских журналистов был удивлен, узнав о том, что я пишу о футболе. По его словам, во Франции футболом занимаются только мужчины. Сама я нигде, кроме России, не встречала девушек, которые всерьез пишут об этом виде спорта.
И напоследок расскажите о самом большом успехе в вашей карьере.
Я думаю, он еще впереди. Раньше мне казалось, что после 30 работать в спортивной журналистике в Армении как-то неловко. Но почти всем немецким, французским, итальянским журналистам, которых я встречала,  было за 40. Постепенно я пришла к мысли о том, что я только в начале пути. Нужно продолжать работать и верить в чудеса. И они обязательно сбудутся. Так, как сбылась в этом году моя давняя мечта увидеть нападающего голландского «Аякса» Яри Литманена. 20 лет назад я написала его имя на школьной парте, и вот в этом году встретила на матче в честь юбилея Хорена Оганесяна. Так что, если сердцем чего-то очень хотеть, оно рано или поздно случится.