Գերմանիայի իշխանությունները շատ մտահոգված են եկող տարի համազգային ընտրություններին Ռուսաստանի հնարավոր միջամտության փորձի կապակցությամբ, հայտնում է Reuters–ը։
Գերմանիայի հակահետախուզական վարչության պետ Հանս–Գեորգ Մաասսենը հիշել է անցյալ տարի աղմուկ հանած գործի մասին, երբ Բեռլինում դեռահաս ռուսաստանցի աղջկան, ըստ ռուսական մամուլի, առեւանգել եւ բռնաբարել էին միգրանտները։ Ավելի ուշ Գերմանիայի կառավարությունը հերքել էր այդ մեղադրանքները։ «Դա կարող է նորից պատահել եկող տարի, եւ մենք տագնապած ենք։ Մենք այնպիսի զգացողություն ունենք, որ դա հիբրիդային գործողությունների մի մասին է, որոնց նպատակը հասարակական կարծիքի եւ կայացվելիք որոշումների վրա ազդելն է»,– ասել է նա։
Անցյալ շաբաթ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը համանման տագնապներ է հայտնել՝ ասելով, որ Ռուսաստանից ապատեղեկատվություն տարածելու եւ հաքերային հարձակումների նախանշաններ կան։

German authorities are concerned about Russia's possible intervention in their next year’s national elections, reports Reuters.
The head of Germany's counterintelligence department Hans-Georg Maasen has recalled last year’s case, when the Russian media reported, that a Russian teenage girl who lived in Berlin was kidnapped and raped by migrants. Later, the German government denied those allegations. "It can happen again next year, and we are concerned about it. We have a feeling that it is a part of hybrid actions, the aim of which is to influence on the public opinion and decisions to be made, "he said.
Last week, the German Chancellor Angela Merkel raised similar concerns, saying that there are warnings about misinformation and hacker attacks from Russia.