Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն առաջին օտարերկրյա առաջնորդը կլինի, ոի հետ ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում հաղթանակից հետո կհանդիպի Դոնալդ Թրամփը: Այս մասին հաղորդում է BBC-ն:
Նախընտրական արշավի ժամանակ Թրամփը հաճախ է քննադատել Բարաք Օբամայի նախաձեռնությամբ Ճապոնիայի եւ Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի տասը այլ երկրների հետ կնքված ազատ առեւտրի մասին համաձայնագիրը:
Ճապոնիայում մտահոգություն է առաջացրել Թրամփի հայտարարությունն այն ամսին, որ ե՛ւ Ճակոնիան, ե՛ւ Հարավային Կորեան պետք է ավելի շատ ջանքեր գործադրեն՝ իրենց պաշտպանելու համար:
Թրամփը նաեւ ասել է, որ հիանում է Սինձո Աբեով, սակայն հաճախ անհարիր արտահայտություններ է թույլ տվել ասիական գլխավոր դաշնակիցների մասին:
Թրամփի հայտարարությունը, որ եթե Տոկիոն եւ Սեուլը լուրջ են վերաբերվում Հյուսիսային Կորեայի կողմից միջուկային սպառնալիքին, պետք է իրենց սեփական միջուկային զենքը ստեղծեն, վախ եւ տարակուսանք է առաջացրել:

Премьер-министр Японии Синдзо Абэ станет первым зарубежным лидером, с которым встретится Дональд Трамп после победы на президентских выборах в США, передает BBC.
В ходе своей избирательной кампании Трамп часто критиковал соглашение о свободной торговле, заключенное по инициативе Барака Обамы с Японией и десятью другими странами Азиатско-Тихоокеанского региона.
В самой Японии вызвали беспокойство заявления Трампа о том, что и Япония, и Южная Корея должны прилагать больше усилий к тому, чтобы защитить себя.
Трамп также говорил, что он восхищается Синдзо Абэ, но при этом часто позволял себе пренебрежительно высказываться о главных азиатских союзниках Америки.
Он обвинял Токио и Сеул в том, что те платят слишком мало на поддержание восемьдесятитысячного американского военного контингента в своих странах.
Заявление Трампа о том, что если Токио и Сеул серьезно относятся к ядерной угрозе со стороны Северной Кореи, то должны развивать свое собственное ядерное оружие, вызвало испуг и недоумение