Ամերիկյան մեկուսացման հնարավոր առաջացման շուրջ եվրոպական մտավախությունների ֆոնին ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման եւ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել են, որ գլոբալիզացիան անդառնալի գործընթաց է, փոխանցում է «Ամերիկայի ձայնը»։
Wirtschaftswoche պարբերականում հրապարակված հոդվածում Մերկելն ու Օբաման հայտարարել են, որ նախքան գլոբալիզացիան գոյություն ունեցող աշխարհին վերադառնալ հնարավոր չէ։ «Գերմանացիներն ու ամերիկացիները պետք է օգտագործեն գլոբալիզացիան իրենց արժեքներին եւ գաղափարներին համապատասխան»,– նշել են առաջնորդները։
Նրանց խոսքով՝ իրենց վրա բիզնեսի, քաղաքացիների եւ անգամ ամբողջ միջազգային հանրության առաջ ստանձնած պարտականություններ են դրված։

Поднимая тему европейских опасений по поводу возможного зарождения американского изоляционизма, президент США Барак Обама и канцлер Германии Ангела Меркель заявили, что движение к глобализации необратимо, передает «Голос Америки».
В совместной статье, опубликованной в газете Wirtschaftswoche, лидеры США и Германии заявили, что «возврата к миру, существовавшему до глобализации, не будет». «Немцы и американцы должны использовать возможность формировать глобализацию в соответствии со своими ценностями и идеями, – отмечают Обама и Меркель. – На нас лежит обязанность перед нашим бизнесом и гражданами – и даже всем мировым сообществом – расширять и углублять наше сотрудничество».
В ходе его последнего визита в Германию, которая является одним из ведущих торговых партнеров США и ключевым союзником по НАТО, Обама подчеркивает идею солидарности.