Լեռնային Ղարաբաղում ստատուս քվոյի իրավիճակը կայուն չէ, եւ ապրիլյան իրադարձությունները դա ցույց տվեցին։ Այս մասին նոյեմբերի 17-ին Երեւանում ասել է ԱՄՆ փոխպետքարտուղարի Եվրոպայի ու Եվրասիայի հարցերով տեղակալ Բրիջիթ Բրինքը՝ պատասխանելով հայ լրագրողների հարցերին։
Նրա խոսքով՝ պետք է աշխատանքներ տարվեն վստահության վերականգնման ուղղությամբ։ «Կարծում ենք, որ պետք է շարունակվեն բանակցությունները, քանի որ Լեռնային Ղարաբաղում ստատուս քվոյի իրավիճակը կայուն չէ, եւ ապրիլյան իրադարձությունները դա ցույց տվեցին։ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորումը դրական ազդեցություն կունենա Հայաստանի վրա»,– ասել է Բրիքսը։
Հարցին, թե ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում Դոնալդ Թրամփի հաղթանակն ինչպես կանդրադառնա Հայաստանի հետ հարաբերությունների վրա, դիվանագետը պատասխանեց, որ տարածաշրջանը միշտ ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության ուշադրության կենտրոնում է եղել թե՛ Հանրապետական, թե՛ Դեմոկրատական կուսակցությունների կառավարման օրոք։ «Պատմականորեն տարածաշրջանում ԱՄՆ հետեւողական քաղաքականություն է վարել»,– նշել է նա։
Բրիքսը նշել է, որ ԱՄՆ–ը պաշտպանում է Վիեննայի պայմանավորվածությունները, որոնք ուղղված են կողմերի միջեւ վստահության ձեւավորման 2 միջոցների ապահովմանը։ «Մենք պաշտպանում ենք Վիեննայի պայմանավորվածությունները։ Դրանք ուղղված են դեսպան Կասպրշիկի մոնիթորինգային կազմի ընդլայնմանն ու շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմներ ձեւավորելուն»,– ասել է նա։

YEREVAN. - The status quo of the Nagorno-Karabakh isn’t stable and the April War showed this.
U.S. State Department Deputy Assistant Secretary for Europe and Eurasia, Bridget Brink, said the aforementioned in Yerevan on Thursday, responding to the reporters’ questions.
In her words, it would be preferable to see the confidence building measures implemented.  “Our preference would be to see the confidence building measures implemented, the resumption and continuation of negotiations ultimately to see the resolution of the conflict. I think that the resolution of the conflict in Nagorno-Karabakh would have very positive impact on Armenia,” Brink said.
To the question how the victory of Donald Trump in the U.S. presidential elections will impact the relations with Armenia, the diplomat said:
“There has been longstanding support from the United States, bipartisan support for the region. I have personally worked over time both for Republican and Democratic administrations. That support historically has been consistent,”she noted.
Brink also added: “We absolutely do the support the agreement of Vienna, which includes confidence building measures, increasing the mandatory mission of Ambassador Kasprszyk, as well as the establishment of investigatory mechanisms.”