Լեռնային Ղարաբաղում ստատուս քվոյի իրավիճակը կայուն չէ, եւ ապրիլյան իրադարձությունները դա ցույց տվեցին։ Այս մասին նոյեմբերի 17-ին Երեւանում ասել է ԱՄՆ փոխպետքարտուղարի Եվրոպայի ու Եվրասիայի հարցերով տեղակալ Բրիջիթ Բրինքը՝ պատասխանելով հայ լրագրողների հարցերին։
Նրա խոսքով՝ պետք է աշխատանքներ տարվեն վստահության վերականգնման ուղղությամբ։ «Կարծում ենք, որ պետք է շարունակվեն բանակցությունները, քանի որ Լեռնային Ղարաբաղում ստատուս քվոյի իրավիճակը կայուն չէ, եւ ապրիլյան իրադարձությունները դա ցույց տվեցին։ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորումը դրական ազդեցություն կունենա Հայաստանի վրա»,– ասել է Բրիքսը։
Հարցին, թե ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում Դոնալդ Թրամփի հաղթանակն ինչպես կանդրադառնա Հայաստանի հետ հարաբերությունների վրա, դիվանագետը պատասխանեց, որ տարածաշրջանը միշտ ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության ուշադրության կենտրոնում է եղել թե՛ Հանրապետական, թե՛ Դեմոկրատական կուսակցությունների կառավարման օրոք։ «Պատմականորեն տարածաշրջանում ԱՄՆ հետեւողական քաղաքականություն է վարել»,– նշել է նա։
Բրիքսը նշել է, որ ԱՄՆ–ը պաշտպանում է Վիեննայի պայմանավորվածությունները, որոնք ուղղված են կողմերի միջեւ վստահության ձեւավորման 2 միջոցների ապահովմանը։ «Մենք պաշտպանում ենք Վիեննայի պայմանավորվածությունները։ Դրանք ուղղված են դեսպան Կասպրշիկի մոնիթորինգային կազմի ընդլայնմանն ու շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմներ ձեւավորելուն»,– ասել է նա։

Ситуация в зоне карабахского конфликта нестабильная, и апрельские события продемонстрировали это. Об этом заявила заместитель помощника госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Бриджит Бринк 17 ноября в Ереване.
По ее словам, необходимо вести работу для восстановления доверия. «Думаю, что необходимо продолжить переговоры, поскольку ситуация в зоне карабахского конфликта нестабильная, и апрельские события продемонстрировали это. Урегулирование конфликта положительно отразится на Армении», - отметила Бринк.
На вопрос о том, как скажется победа Дональда Трампа на президентских выборах в США на отношениях с Арменией, дипломат отметила, что региона всегда в центре внимания США, как при правлении Республиканской партии, так и Демократической. «Исторически США проводили в регионе последовательную политику», - отметила Бринк.
Представитель Госдепа подчеркнула, что США поддерживают Венские договоренности, направленные на обеспечение средств формирования доверия. «Они направлены на расширение возможностей мониторинговой команды посла Каспршика и создание механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения», - отметила Бринк.