Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության եւ ընդլայնման բանակցությունների հարցերով ԵՄ հանձնակատար Յոհաննես Հանին:
ՀՀ Նախագահը եւ ԵՄ հանձնակատարը ջերմությամբ են հիշել նախորդ հանդիպումը, որից հետո, ըստ Նախագահ Սարգսյանի, նաեւ այդ հանդիպման արդյունքներով պայմանավորված՝ որակական առաջընթաց է արձանագրվել Հայաստան-ԵՄ համագործակցության մեջ՝ ավելի է ակտիվացել բարձրաստիճան քաղաքական երկխոսությունը, արձանագրվել են որոշակի ձեռքբերումներ: Հանրապետության Նախագահը հատկանշական է համարել, որ դեռեւս մեկ տարի առաջ պարոն Հանի հետ քննարկած որոշ հարցեր արդեն երկկողմ օրակարգի մաս են դարձել, այդ թվում՝ իրավական փաստաթղթի շուրջ բանակցությունները:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը կարեւորում է իր մասնակցությունը Արեւելյան գործընկերության ծրագրին եւ անցած տարիների ընթացքում, հնարավորության սահմաններում, արել է ամեն ինչ համագործակցային այդ ձեւաչափի կայացման ու զարգացման համար: ՀՀ Նախագահը հույս է հայտնել, որ թե՛ արտաքին գործերի, թե՛ կրթության, գիտության ու հետազոտությունների հարցերով նախարարական քննարկումների արդյունքները, 2017թ. Բրյուսելում կայանալիք Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովին ընդառաջ, իրենց դրական ներդրումը կունենան ԵՄ եւ գործընկեր երկրների միջեւ համագործակցության ամրապնդման գործում:
Հանդիպմանը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը եւ հանձնակատար Յոհաննես Հանը մտքեր են փոխանակել նաեւ տարածաշրջանային խնդիրների ու մարտահրավերների, ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ:

YEREVAN. - President of Armenia Serzh Sargsyan on Thursday received EU Commissioner for European Neighborhood Policy and Enlargement Negotiations, Johannes Hahn.
The President and the EU Commissioner were pleased to recall their previous meeting, following which President Sargsyan recorded qualitative progress in the Armenian-EU cooperation. According to him, the high-level political dialogue has activated and certain achievements have been recorded. Sargsyan also noted that certain issues discussed with Mr Hahn, including the negotiations on legal documents, have already become part of the bilateral agenda.
According to the Armenian President, the country attaches importance to its participation in the Eastern Partnership program and during the past years did its best for the establishment and development of that cooperation format. He also expressed hope that the results of the ministerial discussions on educational, scientific and research matters ahead of the Eastern Partnership summit in Brussels in 2017 will positively contribute to the enhancement of cooperation between the EU and partner states.
Apart from this, President Serzh Sargsyan and EU Commissioner Johannes Hahn exchanged views on regional matters and challenges, as well as the Karabakh conflict settlement process.