Գերմանիայի ֆինանսների նախարար Վոլֆգանգ Շոյբլեն Financial Times–ին տված հարցազրույցում շարադրել է իր կոշտ դիրքորոշումը ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու վերաբերյալ գալիք բանակցությունների հարցում։
Նրա խոսքով, նույնիսկ «Բրեքսիթից» հետո Մեծ Բրիտանիան կաշկանդված է լինելու հարկային նորմերով, որոնք կսահմանափակեն ներդրողներին համար նրա գրավչությունը։
«Քանի դեռ ԵՄ-ից դուրս գալու գործընթացը չի ավարտվել՝ Մեծ Բրիտանիան պետք է կատարի իր պարտավորությունները, - հայտնել է Շոյբլեն,-Գուցե որոշ պարտավորություններ կպահպանվեն նաեւ ԵՄ-ից դուրս գալուց հետո՝ ընդհուպ մինչեւ 2030 թ․․․ Բացի դրանից, մենք չենք կարող որևէ առատաձեռն արտոնություններ տրամադրել»։
Շոյբլեն վստահեցնում էր, որ Բրիտանիան պետք է հետեւի ներդրումների խթանման միջազգային կանոններին, գրում են հեղինակները։ «Այդ կանոնները վերաբերում են բոլորին՝ անկախ ԵՄ –ին նրանց անդամակցությունից»,- հայտնել է նախարարը։
«Շոյբլեի նախազգուշացնում էր, որ ԵՄ-ից դուրս գալուց հետո Բրիտանիան ստիպված է լինելու եւս մի քանի տարի վճարումներ անել ԵՄ բյուջեին, այս մասին ԵՄ աշխատակազմն արդեն առաջարկներ է արել, որոնցից մեկն էլ Մեծ Բրիտանիային «դուրս գալու հաշիվ» ներկայացնելն է՝ 40-60 մլրդ եվրոյի չափով»,- գրում է պարբերականը։
Շոյբլեն նաեւ ասել է, որ Մեծ Բրիտանիան միգրացիոն քաղաքականության ոլորտում արտոնություններ չի ստանա, եթե ուզում է մնալ ԵՄ ընդհանուր շուկայի մասնակից, քանի որ տեղաշարժի ազատությունը ներքին շուկայի հենասյուներից մեկն է։ Նրա խոսքով, ԵՄ երկրների քաղաքացիների ներգաղթի հարցում Բրիտանիայի սահմանափակումը կնշանակի, որ ֆինանսական ընկերությունները կկորցնեն ազատ մուտքը ԵՄ շուկաներ։

Министр финансов Германии Вольфганг Шойбле изложил в интервью Financial Times жесткую позицию на грядущих переговорах о выходе Великобритании из ЕС.
По его словам, даже после «Брекзита» Великобритания будет скована налоговыми нормами, которые ограничат ее стимулы для удержания инвесторов, а также станет на протяжении десяти с лишним лет получать счета за бюджет ЕС, передает Инопресса.
«Пока процесс выхода не завершится, Великобритания определенно будет должна выполнять свои обязательства, - заявил Шойбле. - Возможно, некоторые обязательства сохранятся и после выхода, даже, частично, до 2030 года...Вдобавок мы не можем предоставлять какие-либо щедрые льготы»
Шойбле уверял, что Британия должна соблюдать международные правила стимулирования инвестиций, пишут авторы. «Эти правила касаются всех вне зависимости от членства в ЕС», - заявил министр.
«Предостережение Шойбле, что после выхода из ЕС Британии придется еще несколько лет вносить платежи в бюджет блока, созвучно предложениям администрации ЕС, о которых FT узнала на этой неделе, - а именно, идее выписать Великобритании «счет за выход» в размере до 40-60 млрд евро», - пишет издание.
Шойбле также сказал, что Великобритания не получит льгот в сфере миграционной политики, если хочет остаться участником общего рынка ЕС. Он сослался на то, что свобода передвижения - один из столпов внутреннего рынка. По его словам, британские ограничения на иммиграцию граждан стран ЕС будут означать, что финансовые компании утратят свободный доступ на рынки ЕС.