«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման առաջնորդներից մեկը՝ Լավդրիմ Մուխաքսերին, կարողացել է Եվրոպա մտնել իրեն ենթարկվող 300-400 զինյալների հետ միասին։ Այս մասին հայտնել է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Daily Mail թերթը։
Իտալական հետախուզությունում իր աղբյուրները վկայակոչելով՝ պարբերականը հայտնել է, որ Մուխաքսերին ու նրա հանցակիցների բանակը լքել են Սիրիայում ռազմական գործողությունների գոտին, որտեղ ԻՊ-ն հսկայական կորուստներ է կրել։ Փախստականների ձեւանալով՝ հազարավոր այլ միգրանտների հետ միասին նրանք ներթափանցել են Եվրոպա, իսկ սահմանապահներին այդպես էլ չի հաջողվել նույնականացնել նրանց անձերը։
Daily Mail -ի փոխանցմամբ Մուխակսերին ծագումով Կոսովոյից է, Սիրիա էր մեկնել 2012-ին ու սկսել էր կռվել ԻՊ կողմից՝ Աբու Աբդուլա ալ Կոսովա մականունով։ Այնտեղ նա հայտնի է դարձել ոչ միայն որպես իր հայրենի երկրից եկած զինյալների առաջնորդ, այլեւ որպես մի մարդ, որն ալբանացիների շրջանում ակտիվ կերպով նոր զինյալներ էր հավաքագրում ԻՊ-ի համար։

Один из лидеров террористической группировки «Исламское государство» по имени Лавдрим Мухаксери смог пробраться в Европу вместе с подчиненными ему боевиками численностью от 300 до 400 человек. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на газету Daily Mail.
Со ссылкой на источники в итальянской разведке издание сообщило, что Мухаксери и армия его сообщников покинули зону военных действий в Сирии после того, как ИГ понесла в регионе огромные потери. Замаскировавшись под беженцев, они в итоге проникли на территорию Старого Света вместе с тысячами других мигрантов, а пограничным властям так и не удалось идентифицировать их личности.
Daily Mail сообщает, что Мухаксери является уроженцем Косова, который уехал в Сирию в 2012 году и стал воевать на стороне ИГ под прозвищем Абу Абдулла аль-Косова. Там он «прославился» не только как лидер террористов, являвшихся выходцами из его родного края, но и как человек, который активно занимался наймом новых боевиков ИГ среди албанцев.