«Ժամանակ» թերթը գրում է. «Սերժ Սարգսյանի համար ամենահարմար եւ հնարավոր վարչապետի թեկնածուն 2017-ի ապրիլից մինչեւ 2018-ի ապրիլի 9-ը՝ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն է: Այդ նպատակով է Վիգեն Սարգսյանի ուղղությամբ տաժանակիր ջանքեր գործադրվում, որ հանրային ընկալումը պատրաստ լինի այդպիսի խոշոր փոփոխությունների:
Դա է պատճառը, ըստ որի որոշվել է, որ Վիգեն Սարգսյանը պետք է գլխավորի ՀՀԿ ցուցակը:
Ըստ այդ ծրագրի, 2018թ. ապրիլին, նախագահի պաշտոնավարման ժամկետը լրանալուց առաջ, ՀՀԿ-ն տարբեր երթեր եւ հանրային միջոցառումներ կանցկացնի, որտեղ «կաղաչեն», որ Սերժ Սարգսյանը դառնա երկրի գլուխ՝ դառնա վարչապետ:
Վիգեն Սարգսյանն էլ, հօգուտ նրա եւ Սահմանադրության անցումային դրույթների համաձայն, 2018 թ. ապրիլի 9-ից առաջ կհրաժարվի պաշտոնից, եւ նախագահի ժամկետը լրանալուն պես, Սերժ Սարգսյանը կստանձնի վարչապետի պաշտոնը:
Եթե Կարեն Կարապետյանն այս դասավորության մեջ իր համար հարմար պաշտոն չգտնի, կամ պետք է ամեն ինչ անի, որ այս ծրագրերը տապալի, կամ կրկին մեկնի Ռուսաստան՝ բարձր աշխատավարձով «խոպան»:

YEREVAN. – For President—and ruling Republican Party of Armenia (RPA) Chairman—Serzh Sargsyan, Defense Minister Vigen Sargsyan is the most suitable and likely candidate for Prime Minister from April 2017 to April 2018, according to Zhamanak (Time) newspaper.
“It is for this objective that hard efforts are made toward Vigen Sargsyan, so that the public perception is prepared for such major changes.
“This is why it is decided that Vigen Sargsyan shall head the RPA list [in the parliamentary election, which is slated for April 2]. According to this plan, before the expiry of the term of office of the [incumbent] President in April 2018, the RPA will hold various marches and public events, where they will ‘beg’ that Serzh Sargsyan become the head of the country—become PM.
“And Vigen Sargsyan will resign from [the PM’s] office before April 9, 2018, in his [i.e. Serzh Sargsyan’s] favor and pursuant to the transitional provisions of the Constitution, and once the [serving] President’s term of office expires, Serzh Sargsyan will assume the post of Prime Minister,” wrote Zhamanak.