Արցախում այսօր՝ մարտի 28-ին, զոհված ժամկետային զինծառայող Արտակ Ռաֆայելյանի մահվան դեպքով հարուցվել է քրեական գործ: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է  ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
28.03.2017 թվականին՝ ժամը 13:00-ի սահմաններում, N զորամասի պահպանության շրջանի մարտական դիրքի ուղղությամբ հակառակորդի կողմից արձակած կրակոցի հետևանքով կրծքավանդակի շրջանում մահացու վիրավորում է ստացել  պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Արտակ Էդիկի Ռաֆայելյանը:
Առաջին կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով սպանության փորձ կատարելու դեպքի առթիվ, կատարվում է նախաքննություն:
20-ամյա Արտակ Ռաֆայելյանն հուլիսին զորացրվելու էր: Նա Կոտայքի մարզի Հրազդան քաղաքի բնակիչ էր, ընտանիքի ավագ որդին: Նա ունի իրենից փոքր եղբայր, որն այս տարի է զորակոչվել բանակ:
Զոհված զինծառայողն անապահով ընտանիքից է:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ մարտի 28-ին՝ ժամը 13:00-ի սահմանում, ՊԲ արեւելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում, հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից մահացու վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 1997թ. ծնված Արտակ Էդիկի Ռաֆայելյանը:

По факту гибели срочного военнослужащего Атака Рафаеляна в Арцахе возбуждено уголовное дело. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе Следственного комитета.
Напомним, что 28 марта в 13.00 на боевой позиции N-ской воинской части Армии обороны Арцаха в результате выстрела со стороны ВС Азербайджана смертельное ранение в области груди получил срочный военнослужащий, рядовой Артак Эдикович Рафаелян 1997 года рождения.
В первом гарнизонном следственном отделе возбуждено уголовное дело по факту попытки убийства на почве национальной, расовой или религиозной ненависти, ведется следствие.
Как удалось узнать Новости Армении – NEWS.am, 20-летний Артак Рафаелян родом из города Раздан Котайкской области Армении, он из необеспеченной семьи. Его младший брат также служит в армии, а сам он должен был мобилизоваться в июле 2017 года.