Բիշքեկում այսուհետ կգործի «Արարատ» հայկական սփյուռքի տունը։ Այն բացել են այսօր՝ Ղրղզստանի ժողովուրդների մայրաքաղաքային վեհաժողովի շենքում, հաղորդում է «Միր 24» հեռուստաալիքը։
Այժմ հայկական սփյուռքը պաշտոնապես է գրանցվել։ Ղրղզստանի տարածքում ավելի քան 700 հայ է բնակվում՝ բժիշկներ, երաժիշտներ, խոշոր գործարաններ։
«Գաղտնիք չէ, որ Հայաստանի սահմաններից դուրս բնակվող հայերը ձգտում են դեպի սեփական հողը, լեզուն, մշակույթը։ Կարծում եմ՝ սա կնպաստի նրան, որ Ղրղզստանում ծնված մեր երեխաները չմոռանան իրենց մշակույթն ու իմանան իրենց պատմությունը»,- ասել է Ղրղզստանում հայ համայնքի ներկայացուցիչ Եվգենի Հակոբյանը։
Տանը կարող են հավաքվել նաեւ այլ ազգությունների ներկայացուցիչներ։ Նրանց համար այստեղ կկազմակերպեն համերգներ, ցուցահանդեսներ, համաժողովներ։

В Бишкеке появился Дом армянской диаспоры «Арарат». Его открыли сегодня в здании столичной Ассамблеи народов Киргизии, передает телеканал «МИР 24»
Теперь армянская диаспора зарегистрирована официально, и у нее есть свой дом. Всего на территории Киргизии живут свыше 700 армян - заслуженные врачи, музыканты, крупные бизнесмены.
«Не секрет, что армяне, проживающие за пределами Армении, стремятся к своей земле, языку, культуре. Я думаю, что это будет способствовать тому, что наши дети, которые рождены на земле Кыргызстана, будут не забывать свою культуру, будут знать свою историю», - отметил Президент КВН Кыргызстана Евгений Акопян.
В доме могут собираться и представители других национальностей. Для них здесь будут организовывать концерты, выставки и конференции.