Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հույս ունի, որ Թուրքիայի նախագահի թիկնապահները, որոնց նկատմամբ միջազգային հետախուզում է հայտարարված Վաշինգտոնում ցուցարարների հետ ծեծկռտուքից հետո, G20 գագաթնաժողովի պատվիրակության կազմում չեն լինի։ Այս մասին Բեռլինում ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է Գերմանիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարտին Շեֆերը, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը։
«Անկարայից մեր ստացած տեղեկության համաձայն՝ կարծում ենք, որ Վաշինգտոնի միջադեպին մասնակից անձինք Համբուրգ ուղեւորության ժամանակ չեն ուղեկցի Թուրքիայի նախագահին»,- ասել է նա։
Սակայն Շեֆերը չի հերքել լչրատվամիջոցներում տարածված տեղեկությունը, որ Գերմանիայի իշխանություններն Անկարայից պահանջել են պատվիրակության կազմում չներառել հետախուզվող թիկնապահներին։
«Գերմանիան կհոգա այն մասին, որ գագաթնաժողովի, ինչպես նաեւ այլ միջոցառումների ընթացքում հյուրերն ապահովված լինեն թիկնապահներով»,-ընդգծել է նա։

The German government doesn't expect to see Turkish security guards during the upcoming G20 summit in Hamburg, German Foreign Ministry spokesman Martin Schaefer said at a briefing in Berlin.
Spokesperson said he could "assume with a good conscience that these people who have been incriminated by American judicial authorities won't set foot on German soil in the foreseeable future, including during the G-20 summit", AP reported.
He added that, according to information received from Ankara, these individuals would not accompany president of Turkey, TASS reported.
The bodyguards of Turkish President Recep Tayyip Erdogan attacked the peaceful protestors outside the Turkish Embassy in Washington, the US, on May 16. Consequently, some of the protestors sustained injuries and were taken to hospital.
As a result of the clashes 11 people, including police officers, were injured. Two people were arrested but nobody has been charged so far.