Դեմոկրատական կուսակցությունից սենատոր Ջեք Շումերն աջակցել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին բանաձեւին: Այս մասին հայտնում են Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբից (ANCA):
«Բոլոր երկրները պետք է ճանաչեն 102 տարի առաջ իրագործված Հայոց սարսափելի ցեղասպանությունը»,- հայտարարել է նա:
Բանաձեւը 2017 թվականի ապրիլի 24-ին ներկայացրել է սենատոր Ռոբերտ Մենենդեսը` սենտորներ Թեդ Քրուզի, Էդ Մակկեյնի եւ Թոմ Ուդալի աջակցությամբ: Բանաձեւով նախագահին կոչ է արվում ջանքեր գործադրել Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ կայուն հարաբերությունների հաստատման համար` ներառյալ Թուրքիայի կառավարության կողմից Հայոց ցեղասպանության լիակատար ճանաչումը:
ANCA-ի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը հայ համայնքի անունից սենատորին շնորհակալություն է հայտնել աջակցության համար:

Сенатор от демократической партии Джек Шумер поддержал резолюцию о признании Геноцида армян. Об этом сообщает Армянский национальный комитет Америки (АНКА).
«Все страны должны признать ужасный Геноцид армян, произошедший 102 года назад»,- заявил он.
Резолюция была представлена 24 апреля 2017 года сенатором Робертом Менендесом при поддержке сенаторов Теда Круза, Эда Маккея и Тома Удала. Резолюция призывает президента приложить усилия для налаживания стабильных отношений между Арменией и Турцией, включая полное признание правительством Турции Геноцида армян.
Исполнительный директор АНКА Арам Амбарян от лица армянской общины поблагодарил сенатора за его поддержку.