ԱՄՆ Գերագույն դատարանը կայացրել է այս որոշումը Թրամփի վարչակազմի բողոքարկումից հետո, որը նրանք ներկայացրել էին ԱՄՆ-ի 9-րդ շրջանի Վերաքննիչ դատարան: 2016-ին ընդունված որոշումը պատասխան էր դարձել մշտական իրավական կարգավիճակ ունեցող միգրանտ Ալեխանդրո Ռոդրիգեսի դատական հայցին: Նա ձերբակալվել էր միգրացիոն ծառայության աշխատակիցների կողմից եւ առանց լսումների իրավունքի երեք տարի բանտում էր անցկացրել: Արդյունքում, նա ազատ էր արձակվել, իսկ արտաքսման որոշումը չեղարկվել էր, հաղորդում է NASHIUSA-ն:
Միեւնույն ժամանակ, գործող գեներալ Յան Գերշենգորնը հայտարարել էր, որ միգրանտների՝ առանց լսումների 6 ամսով ձերբակալման մասին օրենքը սխալ է: Իր նոր որոշմամբ դատարանը հաստատել է կառավարության՝ միգրանտներին ձերբակալելու իրավունքը, մինչեւ կպարզվի՝ ունի նա երկրում գտնվելու օրինական իրավունքներ, թե ոչ: «Միգրացիոն պաշտոնյաները միգրացիոն գործընթացների շրջանակներում լիազորված են ձերբակալել որոշ օտարերկրացիների, մինչեւ կպարզվի՝ կարող են նրանք օրինականորեն ներկա գտնվել երկրում, թե ոչ»,- նշել է Սամուել Ալիտոն, ով բարձրաձայնել է մեծամասնության կարծիքը:

Решение Верховного суда следует после апелляции администрации Трампа, которую они подали на постановление Апелляционного суда 9 округа США. Принятое в 2016 году постановление было ответом на судебный иск Алехандро Родригеса, который является иммигрантом с постоянным правовым статусом.  Он был задержан сотрудниками иммиграционной службы и находился в заключении в течение трех лет без слушания. В итоге его освободили и отменили решение по депортации, сообщает NASHIUSA
Тогда же действующий генерал Ян Гершенгорн заявлял, что жесткое шестимесячное правило задержания иммигрантов без слушания является ошибкой.
В своем новом постановлении суд подтвердил право правительства на задержание иммигрантов, пока не прояснится, есть ли у него законные права находиться в стране.
«Иммиграционные должностные лица уполномочены задерживать некоторых иностранцев в ходе иммиграционного производства, пока определяется,  могут ли они законно присутствовать в стране», — говорит Самуэль Алито, который озвучил мнение большинства.