Ռուսաստանում հետխորհրդային տարածքում բոլոր զանգվածային բողոքները վերջին տարիներին սկսել են համեմատել Մայդանի հետ կամ սկսել են խոսակցություններ հնչել այն մասին, որ ամեն ինչ արվում է ուկրաինական իրադարձությունների նմանությամբ։ Այս մասին մայիսի 3-ին՝ «Երեւան-Մոսկվա» տեսակամուրջի ժամանակ նշել է քաղաքագետ, ԱՄՆ Ռազմավարական եւ միջազգային հետազոտությունների գիտաշխատող Սերգեյ Մարկեդոնովը:
Փորձագետը սրա հետ բացարձակ համաձայն չէ։ Նա նկատել է, որ Հայաստանն առաջին տարին չէ, որ ուսումնասիրում է, հանրապետությունը շատ հարուստ է իր բողոքների պատմությամբ, որոնք ոչ մի կերպ կապված չեն 2013-2014թթ. Կիեւում տեղ գտած իրադարձությունների հետ. «Այն ունի իր շարժիչ ուժերն ու նախադրյալները։ Ես չեմ վախենում այդ պաթոսից եւ կասեմ, որ հետխորհրդային տարածքում Հայաստանը զգալիորեն բողոքների արդյունքում ստեղծված երկիր է։ Ի՞նչ նկատի ունեմ։ 1988 թվականին սկսվեց հայերի շարժումը ղարաբաղի ինքնորոշման համար եւ այդ շարժումը փոխեց Հայաստանի կյանքը»,–պարզաբանել է Մակեդոնովը։
Քաղաքագետը հիշեցրել է, որ 1988–ից հետո Հայաստանում բավականին հաճախ են տարատեսակ բողոքի ակցիաները։ Երեւանում այս բողոքների պատճառը նա մատնանշել է բնակչության սոցիալ–տնտեսական վիճակից դժգոհությունը, ինչպես նաեւ այն դժգոհությունը, որը կապված է մենաշնորհները, որոնք տեղ են գտել անդրկովկասյան հանրապետությունում եւ որը արգելակում են նրա հետագա զարգացումը։
NEWS.am–ի թղթակցի հարցին, թե ինչպես են ռուսական քաղաքական վերնախավում վերաբերում, ի պատասխան Մարկեդոնովը նշել է, որ դատելով Կրեմլի արձագանքից, ռուսական ղեկավարությունը պատահածին բավականին զուսպ է հանգիստ է վերաբերվում, սակայն պատգամավորական կորպուսում անհանգստություն կա, քանի որ իրադարձությունները Հայաստանում որոշ քաղաքական գործիչներ շարունակում են համեմատել ուկրաինական դեպքերի հետ։

Все массовые протесты в постсоветских странах в России в последние годы стали сравнивать с майданом или же начинают вести разговоры о том, что все делается под копирку украинских событий. Об этом по видеосвязи из Москвы 3 мая заявил политолог, приглашенный научный сотрудник Центра стратегических и международных исследований США Сергей Маркедонов.
Эксперт с этим подходом категорически не согласен. Он  заметил, что изучает Армению не первый год, республика очень богата своей протестной историей, которая никак не связана с событиями в Киеве в 2013 – 2014 годах. «У нее есть свои движущие силы и предпосылки. Я не побоюсь этого пафоса и скажу, что на постсоветском пространстве Армения в значительной степени была страной, созданной протестами. Что я имею в виду? В 1988 году началось движение армян за самоопределение Карабаха, и это движение перевернуло жизнь Армении», - пояснил Маркедонов.
Политолог напомнил, что и после 1988 года в Армении довольно часто проходили различного рода акции протеста. Причиной же нынешних протестов в Ереване он назвал недовольство населения социально-экономической ситуацией в стране, а также недовольство, вызванное теми монополиями, которые имеют место быть в закавказской республике и которые тормозят ее дальнейшее развитие.
В ответ на вопрос корреспондента Новости Армении – NEWS.am как к происходящему в Армении относится российская политическая элита, и не вызывает ли у нее это обеспокоенность, политолог подчеркнул, что в целом, судя по реакции Кремля, российское руководство относится к случившемуся довольно сдержанно и спокойно, однако среди  депутатского корпуса есть обеспокоенность, поскольку события в Армении некоторые политики продолжают сравнивать с украинскими.