ԱՄՆ-ն մտահոգված է Սիրիայի հարավ- արեւմուտքում, դեէսկալացիայի գոտում, կառավարական ուժերի հնարավոր գործողությունների մասին հաղորդագրություններով, հայտնել է պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Հիզեր Նաուերթը, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Նրա խոսքով՝ խոսքը «Ասադի վարչակազմի մոտելուտ գործողության մասին է Սիրիայի հարավ-արևմուտքում, դեէսկալացիայի գոտու սահմաններին, որը անցած տարի համաձայնեցրել են ԱՄՆ-ն, Հորդանանը ու Ռուսաստանի Դաշնությունը »։
Նա չի նշել, թե հատկապես ինչ հաղորդագրությունների մասին է խոսքը ու ինչ գործողություն են պատրաստում սիրիացի զինվորականները։ Միաժամանակ նա նախազգուշացրել է, որ ԱՄՆ-ն «վճռական անհրաժեշտ քայլեր կձեռնարկի՝ խախտումներին ի պատասխան»։
«Մենք սիրիական վարչակազմին նախազգուշացնում ենք, որ խուսափեն ցանկացած գործողությունից, որը կարող է նպաստել հակամարտության աճին կամ էլ սպառնալ հրադադարին»,- հայտնել է Նաուերթը։

США обеспокоены сообщениями о возможных действиях правительственных сил на юго-западе Сирии в зоне деэскалации, заявила представитель госдепа Хезер Науэрт, передает РИА Новости.
По ее словам, речь идет о «приближающейся операции режима Асада на юго-западе Сирии в границах зоны деэскалации, о которой договорились США, Иордания и Российская Федерация в прошлом году».
Она не уточнила, о каких именно сообщениях идет речь и что за операцию готовят сирийские военные. Вместе с тем она предупредила, что США «примут решительные необходимые меры в ответ на нарушения».
«Мы предостерегаем сирийский режим от любых действий, который могут способствовать разрастанию конфликта или ставят под угрозу перемирие», — сообщила Науэрт.