Եւս մի քանի հնագիտական առարկաներ են հայտնաբերել Թբիլիսիի պատմական մասում գտնվող Լադո Գուդիաշվիլի հրապարակի վերականգնման ժամանակ։ Այս մասին հայտնում է Թբիլիսիի զարգացման հիմնադրամի ֆեյսբուքյան էջը, փոխանցում է «Նովոստի Վրաստանը»-ը։
Հերթական գյուտն արվել է Բեգլար Ախոսպիրելի փողոցի №4 տան նկուղում։
Աշխատանքների ժամանակ մասնագետներն այնտեղ մի քանի միջնադարյան սպասք են հայտնաբերել։ Բոլոր կավե ամանները տարբեր չափսեր ունեն։ Մի քանիսը շատ փոքր են, մյուսները կարող էին հարյուրավոր լիտր գինի տեղավորել։ Կարեւորն այն է, որ սպասքը հոյակապ պահպանվել է։
Ըստ մասնագետների՝ հայտնաբերված ամբողջ սպասքը պատկանում է 18-19-րդ դարերին։
Հնագետների իսկական սենսացիա էր սպասում սափորներից մեկի մեջ։ Դրանցից մեկի մեջ նրանք գտել են գինի խմելու համար նախատեսված սպասքի հավաքածու։
Հետաքրքրություն են առաջացրել նաեւ հինգ կերամիկական սափորները, որոնք պատված են կանաչ գլազուրով։ Դրանք բոլորը մեծ վարպետությամբ են պատրաստված։ Յուրաքանչյուրի վրա կան  նույնանման ֆակտուրային դեկորատիվ տարրեր։ Վարպետը նախշել էր նույնիսկ հավաքածուի ամենափոքր սափորիկը։
Սպասքի վրա կարելի է տեսնել մորուքավոր տղամարդու դեմք։ Պատմաբանների խոսքով՝ այդ պերսոնաժին անվանում էին «թիբիլիսեցի»։

Еще несколько археологических объектов обнаружили во время реабилитации площади Ладо Гудиашвили в исторической части Тбилиси. Об этом, как сообщает Новости-Грузия говорится в сообщении на фейсбук-странице Фонда развития Тбилиси
Очередная находка была сделана в подвале дома №4 на улице Беглара Ахоспирели.
Во время работ специалисты обнаружили там несколько средневековых квеври. Все глиняные сосуды отличаются по размеру. Одни — совсем маленькие, другие могли вместить сотни литров вина. Важно, что каждый из сосудов прекрасно сохранился и был закрыт специальной крышечкой.
По оценке историков, вся найденная посуда датируется XVIII-XIX веками.
Настоящая сенсация ждала археологов на дне квеври. Внутри одного они нашли набор посуды для питья и черпания вина.
Особый интерес представляют пять керамических кувшинов, покрытых зеленой глазурью. Все они выполнены с большим мастерством. На каждом есть похожие фактурные декоративные элементы. Ремесленник нанес узоры даже на самый маленький кувшинчик из набора.
На посуде можно увидеть изображение лица мужчины с бородой. По словам историков, этого персонажа называли «тбилисец».