Պաշտոնական տվյալներով Հայաստանում կարտոֆիլի եւ բանջարեղենի ցանքատարածություններն այս տարի նախորդ տարվա համեմատ կրճատվել են: Անկումը բավականին լուրջ է, ուստի դիմել ենք Գյուղատնտեսության նախարարությանը`խնդրելով բացատրել կատարվածի պատճառները:
Բանջարեղենի ներկայիս գների վերաբերյալ Գյուղատնտեսության նախարարությունը պնդում է, որ միանշանակ դրանք չի կարելի բարձր համարել: Չնայած մշակաբույսերի ցանքատարածությունները կրճատվել են, որոշ ապրանքատեսակների գները նախորդ տարվա համեմատ նույնիսկ ավելի ցածր են: Եվ իրականում, ըստ պաշտոնական տվյալների (որոնց շատ սպառողներ չեն վստահում), հուլիսին մթերքի միջին մանրածախ գները նվազել են` տարեկան կտրվածքով 1 տոկոսով:
Բայց կարելի  է արդյոք այս խորհրդանշական անկումը համարել ապրանքային շուկայում բանջարեղենի առաջարկի մեծ ծավալի ապացույց: Չէ որ, մանրածախ գինը որոշվում է ոչ միայն առաջարկով, այլ նաեւ վճարունակության պահանջարկով: Ավելի ճիշտ` այս երկու ցուցանիշների հարաբերակցությամբ: Որոշ գնորդների համար գումարը չբավականացնելու պայմաններում վաճառողները կարող են նվազեցնել գները ապրանքի վաճառքը արագացնելու համար:
Այնուհետ Գյուղատնտեսության նախարարությունը նշում է, որ Արմավիրի եւ Արարատի մարզերում կարտոֆիլի ցանքատարածությունները կրճատվել են, քանի որ անցյալ տարի դժվարություններ են եղել բերքի իրացման հետ կապված: Միեւնույն ժամանակ, նույն վայրերում, ֆերմերները ավելացրել են սոխի ցանքատարածությունները, քանի որ նախորդ տարվա գները բարձր էին:
Սակայն, ըստ պաշտոնական տվյալների, նշված վայրերում սոխի ցանքատարածություններն այս տարի նվազել են նախորդ տարվա համեմատ` Արմավիրում` 109 հեկտարով, իսկ Արարատում` 28 հեկտարով: Սա նույն վայրերում կարտոֆիլի ցանքատարածությունների կրճատման ֆոնի վրա՝ 201 եւ 265 հեկտար համապատասխանաբար: Ընդհանուր առմամբ, երկրում նույն սոխի ցանքատարածությունները կրճատվել են 251 հեկտարով:
Սակայն հարցն առանձին մարզերում չէ, կամ առանձին գյուղատնտեսական մշակաբույսերում, ինչպիսին սոխն է: Խնդիրն այն է, որ բանջարեղենի եւ կարտոֆիլի ցանքատարածությունները առանց բացառության կրճատվել են բոլոր մարզերում: Այսինքն, անկումն ընդհանուր է: Ընդհանուր առմամբ, երկրում բանջարեղենի ցանքատարածությունները նվազել են 23 տոկոսով, իսկ կարտոֆիլինը՝ 12 տոկոսով: Նման երկնիշ թվերով անկումը լուրջ բացատրություն է պահանջում: Հարկ է նաեւ նշել, թե հաջորդ տարի նախարարությունը ինչ է մտադիր անել այս իրավիճակը կարգավորելու համար:
Հնարավոր է արդյոք այս տարվա ընթացքում գոնե անցյալ տարվա կարտոֆիլի բերքի ծավալը ստանալ: Պարզ հաշվարկը ցույց է տալիս, որ դրա համար կրճատվող ցանքատարածությունների պայմաններում միջին բերքատվության մոտ 15 տոկոս աճ է անհրաժեշտ:
Դրա համար, իր հերթին, պահանջվում են ժամանակակից տեխնոլոգիաներ եւ կայուն եղանակային պայմաններ (որոնք հազվադեպ են լինում մեր երկրում): Դե իսկ, «առաջադեմ տեխնոլոգիաների» մասին  ֆերմերները կարող են ասել:

По официальным данным, посевные площади картофеля и овощей в Армении в текущем году сократились, по сравнению с прошлым годом. Спад довольно серьезный, поэтому обратились в министерство сельского хозяйства республики с просьбой разъяснить причины происходящего.
О текущих ценах на овощи минсельхоз утверждает, что однозначно признать их высокими не приходится. Хотя посевные площади и сократились, по отдельным видам продукции цены даже ниже, чем в прошлом году. И в самом деле, по официальным данным (которым многие потребители не доверяют), в июле средние розничные цены овощей снизились - в годовом исчислении на 1%.
Однако можно ли рассматривать этот символический спад, как доказательство большого объема предложения овощей на товарном рынке? Ведь розничные цены определяются не только предложением, но и платежеспособным спросом. Точнее – соотношением этих двух показателей. В условиях недостатка денег у части покупателей, торговцы могут снизить цены, для ускорения реализации партии товаров.
Далее минсельхоз отметил, что в областях Армавир и Арарат сократились посевные площади картофеля, так как в прошлом году были трудности с реализацией урожая. Одновременно, в этих же областях фермеры увеличили посевные площади лука, поскольку его прошлогодние цены были высокими.
Однако, по официальным данным, в указанных областях посевные площади лука в текущем году сократились, по сравнению с прошлым годом: в Армавире на 109 гектаров, а в Арарате – на 28 гектаров. Это на фоне сокращения посевных площадей картофеля в этих же областях соответственно на 201 и 265 гектаров. В целом же по стране посевные площади того же лука сократились на 251 гектаров.
Однако вопрос не в отдельных областях, или в отдельной сельскохозяйственной культуре, вроде лука. Проблема в том, что посевные площади овощей и картофеля сократились во всех областях без исключения. То есть спад носит тотальный характер. В целом по стране посевные площади овощей уменьшились на 23%, а картофеля – на 12%. Такой спад, в двузначных цифрах, требует серьезного объяснения. Нелишне также указать, что намечает министерство для нормализации этой ситуации в предстоящем году.
Возможно ли в текущем году достигнуть хотя бы прошлогоднего объема урожая картофеля? Простой расчет показывает, что для этого, в условиях сокращения посевных площадей, необходим рост средней урожайности почти на 15%. Для этого, в свою очередь, требуются современные технологии, да и стабильно благоприятные погодные условия (которые в нашей стране редко бывают). Ну, а насчет «передовых технологий» могут сказать сами фермеры.