Անցումային արդարադատության մարմինների ստեղծման մասին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը բավականին բացասական ընկալվեց, սակայն դա այդպես չէ։ Այս մասին օգոստոսի 29-ին՝ լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Քրիստոնեա-դեմոկրատական կուսակցության նախագահ, քաղաքագետ Լեւոն Շիրինյանը։
Նրա խոսքով՝ դա լավ առաջարկ է, բայց մի պայմանով. «Այդ դատարանները պետք է գործեն  իրավական պետության շրջանակներում՝ օրենքի գերակայություն նույնիսկ պետության նկատմամբ, իշխանության երեք ճյուղերի տարանջատում։ Սրանք իրավական պետության հիմնական ցուցիչներն են, որոնք ամրագրված են Սահմանադրությամբ»,–պարզաբանել է Շիրինյանը՝ հավելելով, որ բոլոր երեք նախագահները այդ սկզբունքի ներքո են եղել, սակայն դրա հետ մեկտեղ պայքարել են դրա իրականացման դեմ։
Միաժամանակ, քաղաքագետը նշել է, որ ՀՀ ներկա իշխանությունները պետք է այդ դատարաններում ապահովեն բարձրորակ կադրեր, քանի որ ՀՀ իրավական համակարգը  շատ է հնացել։
«Դուք գիտեք գոնե մեկ ներկայացուցիչ ՀՀ իրավական մարմնում, որն աղքատ է եւ ապրում է միայն աշխատավորձով։ Ահա եւ վերջ։ Դատավորը մինչեւ թոշակի գնալն այնպիսի աշխատավարձ է ստանում, որի մասին կարող են երազել նույնիսկ ակադեմիկոսները»–նշել է Շիրինյանը։

Заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна о формировании органов переходного правосудия было воспринято довольно негативно, но это неправильно. Об этом на встрече с журналистами 29 августа заявил председатель партии Христианские демократы политолог Левон Ширинян.
По его словам, это хорошее предложение, однако при одном условии.
«Эти суды должны действовать в рамках правового государства: верховенства закона, даже в отношении государства, разделения трех ветвей власти. Это основные показатели правового государства, которые зафиксированы и в Конституции», - пояснил Ширинян, добавив, что все три президента Армении под этими принципами подписались, но при этом всячески боролись против их реализации.
Вместе с тем, политолог отметил, что нынешние власти Армении должны обеспечить высокое качество кадров в данных судах, поскольку правовая система в Армении сильно устарела.
«Вы знаете хотя бы одного представителя правового органа в Армении, который был бы бедным и жил лишь на одну зарплату? Вот и все. Судья перед уходом на пенсию получает такую зарплату, о которой не могут мечтать даже академики», - отметил Ширинян.
Напомним, что в ходе митинга 17 августа глава правительства заявил о том, что считает чрезвычайно важным проведение в ближайшее время серьезного обсуждения и принятие решения относительно создания органов переходного правосудия. При этом, он призвал не путать эти органы с чрезвычайными судами.