Կենսաթոշակի անցնելու տարիքը ՌԴ–ում կանանց համար պետք է լինի 60 տարեկանը՝ կառավարության առաջարկած 63-ի փոխարեն, իսկ տղամարդկանց համար՝ 65-ը։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը երկրի քաղաքացիներին ուղղված հեռուստատեսային ուղերձի ժամանակ, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»–ն։
Պուտինը նշել է, որ օրենքի նախագիծը առաջարկում է կենսաթոշակային տարիքն ավելացնել 8 տարով՝ մինչեւ 63 տարեկանը, իսկ տղամարդկանց կենսաթոշակային տարիքն ավելացնել 5 տարով։
«Այդպես չի կարող լինել, իհարկե։ Դա սխալ է։ Մեր երկրում կանանց նկատմամբ վերաբերմունքը հատուկ է, հոգատար։ Մենք հասկանում ենք, որ նրանք աշխատում են ոչ միայն հիմնական աշխատատեղում, այլ նաեւ, որպես կանոն, նրանց վրա է ծանրացած տան ամբողջ հոգսը, ընտանիքի հոգսը, երեխաների դաստիարակությունը։ Կանանց կենսաթոշակային տարիքը չպետք է ավելի բարձրացվի, քան տղամարդկանցը։ Այս պատճառով անհրաժեշտ եմ համարում օրինագծի կողմից առաջարկվող 8 տարվա փոխարեն կանանց կենսաթոշակային տարիք ավելացնել 5 տարով»,–հայտարարել է ՌԴ նախագահը։

Возраст выхода на пенсию для женщин в РФ должен быть 60 лет вместо правительственных 63, для мужчин — 65, заявил президент РФ Владимир Путин в телеобращении к гражданам страны, передает РИА Новости.
Путин отметил, что в проекте закона предлагается увеличить пенсионный возраст для женщин на восемь лет – до 63 лет, тогда как для мужчин он повышается на пять лет.
«Так не пойдёт, конечно. Это неправильно. И в нашей стране отношение к женщинам особое, бережное. Мы понимаем, что они не только трудятся по основному месту работы, на них, как правило, весь дом, забота о семье, воспитание детей, хлопоты о внуках. Пенсионный возраст для женщин не должен повышаться больше, чем для мужчин. Поэтому считаю необходимым уменьшить предлагаемое законопроектом повышение пенсионного возраста для женщин с восьми до пяти лет», — заявил президент РФ.