Ֆրանսիական «Ազգային միավորում» (նախկին «Ազգային ճակատ») կուսակցության առաջնորդ Մարին Լը Պենը հայտարարել է «անմիտ միգրացիոն քաղաքականության» մեջ ընկղմված Եվրամիության սպառման մասին եւ Եվրոպայի բոլոր կառուցողական քաղաքական ուժերին առաջարկել է միավորվել ԵՄ-ի փոխարեն Եվրոպայի ազգերի միություն (ԵԱՄ) հիմնելու համար: Քաղաքական գործիչն այս մասին հայտարարել է կիրակի՝ Ֆրանսիայի հարավում Ֆրեժյուս քաղաքում «Ազգային միավորման» հանդիպման ժամանակ ներկայացնելով 2019 թվականին Եվրախորհրդարանի առաջիկա ընտրություններում իր կուսակցության ծրագիրը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Եվրամիությունը Եվրոպան չէ: Եվրամիությունը գաղափարական կառույց է, ինստիտուտ, որը կառավարվում է անանուն իշխանությամբ, կենտրոնացված կերպով ղեկավարում է մինչեւ Թուրքիա կամ Մահրիբ հասնող անսահմանափակ տարածք: Տարածք, որը չի ամրագրվում որեւէ պատմությամբ, որեւէ արմատով կամ ավանդույթներով, սա տարածք է, որն իրականում չունի ո՛չ ուժ, ո՛չ հեռանկար՝ բացի համաշխարհային լավայում տարրալուծվելը: Ամփոփելով՝ Եվրամիությունը Եվրոպային ամենալուրջ կերպով վնասում է»,- իր ելույթում ասել է Լը Պենը, որը հեռարձակվել է BFM-ով:
Լը Պենի կարծիքով՝ ԵՄ-ն իր ներկայիս տեսքով վերածվել է «բռնապետության, որը վերացնում է ժողովուրդներին, նրանց դեմ բռնություն կիրառում՝ ինչպես բրիտանացիների եւ լեհերի դեմ, որոնք չեն ենթարկվում նրա օրենքներին, իսկ մնացյալի դեմ նաեւ շանտաժ է կիրառում»: «Եվրամիությունը Եվրոպային չի պաշտպանում, սակայն կործանում է եվրոպական գաղափարը: Ավելի վատն այն է, որ նրա ոչնչացումը կազմակերպում է միգրացիոն հեղեղի հաշվին, ֆինանսական օլիգարխներին իր ենթակայությամբ, մեր սոցիալական պաշտպանության համակարգերի կրճատմամբ, մեր ինքնության ոչնչացմամբ, ազատ առեւտրի մասին պայմանագրերի ներդրմամբ, որոնք ապահովում են մեր տարածքների ու տնտեսությունների կողոպուտը»,- վստահ է քաղաքական գործիչը:

Лидер французской партии «Национальное объединение» (бывший «Национальный фронт») Марин Ле Пен заявила об исчерпанности погрязшего в «бездумной миграционной политике» Евросоюза и предложила всем конструктивным политическим силам Европы объединиться для учреждения вместо ЕС Союза европейских наций (СЕН). Об этом политик заявила в воскресенье, излагая программу своей партии на предстоящие в 2019 году выборы в Европарламент на встрече «Нацобъединения» в городе Фрежюс на юге Франции, пишет ТАСС.
«Европейский союз - это не Европа. Европейский союз - это идеологическая конструкция, это институт, управляемый анонимной властью, которая централизованным образом руководит неограниченным пространством, доходящим до Турции или Магриба. Пространством, которое не прикрепляется к какой-либо истории, к каким-либо корням или традициям, это пространство, которое в действительности не имеет ни сил, ни перспектив, кроме растворения в мировой магме. Подытоживая, Европейский союз самым серьезным образом вредит Европе», - сказала Ле Пен в своем выступлении, трансляцию которого вел телеканал BFM.
По мнению Ле Пен, в своем нынешнем виде ЕС превратился в «диктатуру, которая уничтожает народы, использует насилие против народов, как против британцев или поляков, которые не подчиняются его законам, а также применяет шантаж против всех остальных». «Евросоюз не защищает Европу, но рушит европейскую идею. Хуже того - он организует ее уничтожение за счет миграционного потопа, своего подчинения финансовым олигархиям, сворачивания наших систем социальной защиты, уничтожения наших идентичностей, введения договоров о свободной торговле, которые обеспечивают ограбление наших территорий и экономик», - уверена политик.