Պետք է տարբերակել Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները, որոնք նա արել է ընդդիմադիր եղած ժամանակ եւ հիմա, երբ նա կառավարության ղեկավար է: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց «Ծառուկյան» դաշինքից խորհրդարանի փոխխոսնակ Միքայել Մելքումյանը՝ մեկնաբանելով 2019 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը:
Նրա խոսքով, պետք է տարբերակել Փաշինյանի հռետորաբանությունը նրա պրակտիկ մասնագիտական քաղաքական աշխատանքից եւ գործունեությունից ընդհանրապես:
«Վարչապետը հայտարարել է այն մասին, որ սա իներցիոն բյուջե է: Այսինքն փաստաթուղթը լիովին չի բնութագրում բոլոր ռեսուրսները կամ նոր կառավարության ցանկությունները: Կառավարությունն աշխատել է տարվա կեսից եւ այստեղ ռիսկեր կան», - բացատրեց Մելքումյանը:
Միեւնույն ժամանակ նա խոստովանել է, որ թոշակների եւ աշխատավարձերի էական աճ հանրապետությունում չի սպասվում, նշելով, որ Կառավարությունը մտադիր է բյուջեից միջոցներ հատկացնել թոշակների աննշան բարձրացման համար:
«Միջոցները կբավականացնեն նվազագույն կենսաթոշակի աճն ապահովելու համար, որը թոշակառուների որոշակի մասն է ստանում: Նվազագույն կենսաթոշակը կբարձրացվի մինչեւ 25-25.5 հազար դրամ:
Այսինքն թոշակառուների որոշակի խմբի համար ինչ-որ աճ այնումամենայնիվ կլինի», - ասաց նա՝ անդրադառնալով Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Մանե Թանդիլյանի դեռ միայն հաստատված նախաձեռնությանը:
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականի պետբյուջեի նախագծով նախատեսվում է 4.9 տոկոս տնտեական աճ, մինչդեռ 2017-ին այն գերազանցել էր 7 տոկոսը: Աշխատավարձերի եւ կենսաթոշակների բարձրացում նույնպես չի սպասվում:

Надо различать заявления Никола Пашиняна, сделанные в бытность его оппозиционером, и сейчас, когда он глава Правительства. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил вице-спикер парламента от блока «Царукян» Микаел Мелкумян, комментируя проект государственного бюджета на 2019 год.
По его словам, необходимо различать риторику Пашиняна от его практической профессиональной политической работы и деятельности в целом. «Сам же премьер-министр заявил о том, что это инерционный бюджет. То есть документ не полностью характеризует все ресурсы или пожелания нового кабинета министров. Правительство работало с середины года, и здесь есть риски», - пояснил Мелкумян.
При этом он признал, что существенного роста пенсий и зарплат в республике не ожидается, отметив при этом, что Правительство планирует выделить из бюджета средства для незначительного повышения пенсий. «Средств хватит для того, чтобы обеспечить рост минимальной пенсии, которую получает определенная часть пенсионеров. Минимальная пенсия будет повышена до 25 – 25,5 тысяч драмов. То есть какой-то рост для определенной группы пенсионеров, все же, будет», - сказал вице-спикер парламента, коснувшись пока еще утвержденной инициативы министра труда и социальных вопросов Мане Тандилян.
Напомним, что по проекту госбюджета на 2019 год экономический рост планируется в 4,9%, в то время как в 2017 году он превысил 7%. Не ожидается также повышения зарплат и пенсий.