Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցի կապակցությամբ հայտարարությամբ հանդես է եկել Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն։ Այս մասին տեղեկացվում է երկրի վարչապետի պաշտոնական կայքում։
«Մենք միանում ենք Կանադայի եւ ողջ աշխարհի  հայ համայնքներին, որպեսզի հարգենք Հայոց ցողասպանության զոհերի հիշատակը։ Այդ իրադարձությունը մարդկության պատմության սեւ էջն է, որը երբեք չպետք է մոռանալ։
Թեեւ այն ժամանակվանից ավելի քան մեկ դար է անցել, նրանց հիշատակը, ովքեր անարդարացիորեն զոհվեցին եւ տուժեցին Ցեղասպանության ժամանակ, մեզ հիշեցնում է այն մասին, որ մենք երբեք չպետք է անտարբեր արձագանքենք ատելությանը կամ բռնությանը»,- նշվում է վարչապետի հայտարարությունում։
Հայտարարության համաձայն՝ Կանադան անհամբերությամբ սպասում է ապագային՝ կառուցված խաղաղության եւ փոխադարձ հարգանքի վրա։
«Կանադայի կառավարությունը պատշաճն է մատուցում այդ ողբերգության զոհերին եւ հաստատում իր հավատարմությունը այնպիսի աշխարհի ձգտմանը, որտեղ ոչ ոք, անկախ հավատից կամ էթնիկ պատկանելությունից, չի վախենում խտրականությունից կամ հետապնդումներից»,- ամփոփել է Թրյուդոն։

В связи со 104-ой годовщиной Геноцида армян премьер-министр Канады Джастин Трюдо выступил с заявлением. Об этом сообщается на официальном сайте премьер-министра страны.
«Мы присоединяемся к армянским общинам Канады и всего мира, чтобы почтить память жертв Геноцида армян. Это событие является темной главой в истории человечества, которая никогда не должна быть забыта.
Хотя с тех пор прошло более века, память о тех, кто несправедливо погиб и пострадал во время Геноцида, напоминает нам о том, что мы никогда не должны безразлично реагировать на ненависть или насилие», - отмечается в заявлении премьер-министра.
Согласно заявлению, Канада с нетерпением ждем будущего, построенного на мире и взаимном уважении.
«Правительство Канады воздает должное жертвам этой трагедии и подтверждает свою приверженность стремлению к миру, в котором никто, независимо от вероисповедания или этнического происхождения, не боится дискриминации или преследований»,- заключает Трюдо.