Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցի կապակցությամբ հայտարարությամբ հանդես է եկել Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն։ Այս մասին տեղեկացվում է երկրի վարչապետի պաշտոնական կայքում։
«Մենք միանում ենք Կանադայի եւ ողջ աշխարհի  հայ համայնքներին, որպեսզի հարգենք Հայոց ցողասպանության զոհերի հիշատակը։ Այդ իրադարձությունը մարդկության պատմության սեւ էջն է, որը երբեք չպետք է մոռանալ։
Թեեւ այն ժամանակվանից ավելի քան մեկ դար է անցել, նրանց հիշատակը, ովքեր անարդարացիորեն զոհվեցին եւ տուժեցին Ցեղասպանության ժամանակ, մեզ հիշեցնում է այն մասին, որ մենք երբեք չպետք է անտարբեր արձագանքենք ատելությանը կամ բռնությանը»,- նշվում է վարչապետի հայտարարությունում։
Հայտարարության համաձայն՝ Կանադան անհամբերությամբ սպասում է ապագային՝ կառուցված խաղաղության եւ փոխադարձ հարգանքի վրա։
«Կանադայի կառավարությունը պատշաճն է մատուցում այդ ողբերգության զոհերին եւ հաստատում իր հավատարմությունը այնպիսի աշխարհի ձգտմանը, որտեղ ոչ ոք, անկախ հավատից կամ էթնիկ պատկանելությունից, չի վախենում խտրականությունից կամ հետապնդումներից»,- ամփոփել է Թրյուդոն։

The Canadian Prime Minister Justin Trudeau on Wednesday issued the statement to honor the memory of the victims of the Armenian genocide, Canadian PM’s press service reported.
“Today, we join Armenian communities in Canada and around the world to honour the memory of the victims of the Armenian genocide, a dark chapter in human history which must never be forgotten.
Although more than a century has since passed, the memory of those who unjustly lost their lives and suffered reminds us that we must never respond to hatred or violence with indifference.
As we observe this solemn day and pay tribute to the strength and spirit of the Armenian people, we also look forward to a future built on peace and mutual respect.
The Government of Canada pays tribute to the victims of this tragedy and reaffirms its commitment to strive for a world in which nobody – regardless of faith or ethnic background – fears discrimination or persecution because of who they are.”