Նախագահ Դոնալդ Թրամփը խոստացել է պայքարել դեմոկրատների՝ Կոնգրեսում իմպիչմենտի գործընթաց սկսելու փորձերի դեմ, ընդհուպ մինչեւ երկրի Գերագույն դատարան դիմելը:
«Եթե դեմոկրատները փորձեն իմպիչմենտի գործընթաց սկսել, ես առաջին հերթին կդիմեմ ԱՄՆ Գերագույն դատարան», - Twitter-ում գրել է նա:
Դեմոկրատները, որոնք վերահսկում են Ներկայացուցիչների պալատը, դեռ չեն կողմնորոշվել իմպիչմենտի հարցով: ԱՄՆ-ի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին եւ դեմոկրատների մյուս առաջնորդները 2020-ի ընտրությունների նախաշեմին շարունակում են զգուշություն դրսեւորել այդ հարցում, մինչդեռ կուսակցության ավելի լիբերալ թեւի անդամները նման դատաքննություններ են պահանջել:

Президент Дональд Трамп пообещал бороться с любыми попытками демократов в Конгрессе начать процедуру импичмента вплоть до обращения в Верховный суд страны.
«Если демократы попытаются начать процесс импичмента, я первым делом отправлюсь в Верховный суд США», - написал Трамп в Twitter.
Демократы, которые контролируют Палату представителей, пока не определились по вопросу импичмента. Спикер Палаты представителей США Нэнси Пелоси и другие лидеры демократов по-прежнему проявляют осторожность в этом вопросе в преддверии президентских выборов 2020 года, в то время как члены более либерального крыла партии требовали начала таких разбирательств.